• XXV Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

• 05.06.2017
        • W sobotę 27 maja uczennice ze Szkolnego Koła PCK brały udział w etapie okręgowym XXV Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża, organizowanym w tym roku w Kozienicach.

W rywalizacji wzięło udział 11 drużyn. Ich zadaniem było udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym na 5 stacjach (10 symulacji) oraz wypełnienie testu nt. nie tylko pierwszej pomocy, ale również historii i struktur Czerwonego Krzyża.

Zawodnicy musieli wykazać się opanowaniem, pracą zespołową oraz umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy m.in. przy: amputacji, zatrzymaniu akcji serca, pęknięciu podstawy czaszki, złamaniu otwartym, krwotoku czy ciele obcym w organizmie.

Przed ogłoszeniem wyników odbył się mini koncert „Szanty na wesoło”, gdzie w pięknym otoczeniu Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu można było się zrelaksować.

Dziewczyny z Traugutta dzielnie walczyły, zdobywając 7 miejsce (171pkt / 191pkt). Od 1 miejsca dzieliło ich tylko 13 pkt… Rywalizacja między szkołami była bardzo wyrównana. Pomiędzy miejscami była różnica 1-2 punktów.

Naszym ratowniczkom bardzo gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym roku.

• Warsztaty biologiczno-chemiczne BioCentrum Edukacji Naukowej.

• 05.06.2017
        • 26 maja 2017 r. uczniowie klasy Ib brali udział w warsztatach „Na tropach białek” w BioCentrum Edukacji Naukowej w Warszawie.

Doświadczenia jakie wykonywali to: izolacja białek z preparatów (tkanki mięśniowej, liści, bakterii Escherichia coli, mleka krowiego i sojowego, białka i żółtka jajka), rozdział białek w żelu poliakrylamidowym i ich identyfikacja.

Metody, jakimi posługiwali się uczniowie to: izolacja białek metodą homogenizacji i zawieszania w buforze o neutralnym pH 7.5, oznaczenie zawartości białka w próbkach metodą kolorymetryczną Bradford, elektroforeza denaturująca białek w żelu poliakrylamidowym – SDS-PAGE.

• Domowe labolatorium

• 05.06.2017
        • W piątek, pani dr inż. Agnieszka Górska z Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego, poprowadziła zajęcia: „Domowe laboratorium”. Uczniowie wykonywali siedem eksperymentów z materiałów dostępnych w każdej kuchni. Były to eksperymenty:

NIEMIESZAJĄCE SIĘ CIECZE
          Z CZEGO SKŁADA SIĘ KOLOR FLAMASTRA
          INTELIGENTY PŁYN
          MAGICZNY PALEC
          WĘDRUJĄCE CIECZE
          WULKAN PIANY
          SKACZĄCE JAJKO I JAJKO W BUTELCE

• ENTROPIA SŁOWA - LITERACKA MAPA WARSZAWY 2017 - Asnyk, Leśmian, Staff

• 05.06.2017
        • 24 maja 2017 r nasza szkoła wzięła udział w Literackiej Mapie Warszawy 2017. Spotkanie przybliżające sylwetkę Adama Asnyka odbyło się w Muzeum X Oddziału Cytadeli Warszawskiej. Wybór miejsca nie był przypadkowy gdyż wiąże się z historią naszego patrona Romualda Traugutta – ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego - którego uczestnikiem był także Adam Asnyk. Nasze spotkanie przy ulicy Skazańców 25 przybliżyło sylwetkę poety jako artysty - prezentacja Mateusza Dolaty i Daniela Kwiatkowskiego z kl. IIc i uczestnika walk o niepodległość z 1863 roku – ciekawostki historyczne przedstawione przez pana Michała Cieślaka– pracownika Muzeum oraz prezentacja Konrada Klemczyńskiegi i Krzysztofa Lib z kl. IIc. Krzysztof również pięknie recytował wybrane utwory poety. Tegoroczną akcję literacką  zwieńczyła  melorecytacja utworu pt. „Miejcie nadzieję” brawurowo wykonana przez Paulę Padzik i Mateusza Gzyrę z kl. II c. Finał Literackiej Mapy Warszawy 2017 r. rozpoczął się o godz. 12.30 w Kinie Atlantic,  gdzie nasi uczniowie po raz pierwszy naszego wieloletniego udziału w akcji LMW, zostali zaproszeni przez pana Artura Wolskiego do przedstawienia swoich działań. Zgromadzona publiczność przyjęła nas gromkimi brawami, usłyszeliśmy wiele ciepłych słów.

• Majowy numer oddajemy w Wasze ręce!
      • Kwietniowy numer gazetki - zapraszamy do lektury!