Jak co roku, 19 kwietnia - w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie - skłanialiśmy warszawiaków do refleksji, do pomyślenia o tym, jak bardzo byli zdesperowani w 1943 roku mieszkańcy getta, skoro zdecydowali się na tak nierówną walkę z niemieckim najeźdźcą. 30 wolontariuszy naszej szkoły rozdawało na okolicznych ulicach żonkile i ulotki o powstaniu, bo pamięć o tych ludziach nie może zaginąć!
Wykład Eleonory Bergman
- 08.05.2019
W dniu 16 kwietnia zostaliśmy zaproszeni przez Muzeum Więzienia Pawiak na wykład p.Eleonory Bergman o Emanuelu Ringelblumie i jego niezwykłym archiwum. Nie wszyscy varsavianiści odczytali zaproszenie, ale ci, którzy przyszli naprawdę wzbogacili swoją wiedzę. Po wykładzie - jak zwykle- zostaliśmy oprowadzeni po Muzeum przez p. Roberta Hasselbuscha, pracownika PAWIAKA, a naszego absolwenta.
„King’s Speech-Student’s Speech”
- 16.04.2018
13 kwietnia 2018 r., w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta, odbył się Dzielnicowy Konkurs „King’s Speech-Student’s Speech” na najlepiej wygłoszone sławne przemówienie w języku angielskim. Uczniowie już po raz trzeci występowali w ciekawych strojach i wygłaszali przemówienia sławnych ludzi. Wśród nich znalazły się postaci z antyku, takie jak Cyceron czy Arystoteles oraz z czasów bardziej współczesnych np. J.F. Kennedy czy Martin Luther King.
I miejsce zajął Konrad Klemczyński z XLV Liceum im. Romualda Traugutta, który jako generał Lawrence Joshua Chamberlain wygłosił przemówienie pt. „The Speech that Changed the Course of the US Civil War”.
II miejsce zajął Mateusz Wietrak z Zespołu Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka, który występował jako Napoleon Bonaparte.
III miejsce zajął Daniel Kwiatkowski z XLV Liceum im. Romualda Traugutta, który wcielił się w postać Williama Faulknera.
Gratulujemy zwycięzcom, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok.
"Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów" - lekcja muzealna
- 08.04.2019
Zgodnie z tradycją naszej szkoły, uczniowie klasy humanistycznej, biorą udział w lekcji muzealnej "Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów" na Zamku Królewskim. Uczniowie klasy 1b, biorący udział w tych zajęciach, mieli okazję zwiedzić wnętrza zamkowe, ale co najistotniejsze, wcielili się w rolę posłów na Sejm Walny Jana III Sobieskiego. Lekcja ta pozwoliła poznać jak trudną sztuką jest rządzenie państwem.
Maturzyści sadzą drzewa
- 29.04.2018
27 kwietnia, tuż przed uroczystym zakończeniem roku szkolnego 2017/2018, maturzyści naszej szkoły posadzili drzewo na Skwerze Apfelbauma.
Tegoroczne motto przyświecające temu wydarzeniu to słowa Wacława Potockiego:
Dobre drzewo dobrym się owocem okrywa,
dobry człek z dobrych czynów poznawany bywa.
Piknik Naukowy
- 17.04.2018
17 kwietnia 2018 r. w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta odbył się Piknik Naukowy stanowiący jeden z etapów realizacji projektu „SCIENCE – Wolski Odkrywca”.
W harmonogramie Pikniku obok warsztatów w mobilnym Planetarium oraz kosmicznych warsztatów („Mapka nieba” oraz „Układ Słoneczny”) przewidziano praktyczne zajęcia biochemiczne. Uczestnicy Pikniku Naukowego mieli możliwość poczuć się jak prawdziwi lekarze. Poznając tajniki chirurgii zakładali szwy umożliwiające gojenie się ran, jako hepatolodzy przyglądali się budowie i funkcjonowaniu wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych , natomiast jako ortopedzi zakładali gips na złamaną kończynę.
Całość Pikniku uwieńczyły pokazy efektownych doświadczeń chemicznych.
Varsavianistyczne spacery
- 15.04.2018
Jadąc do Wilanowa, nie sposób zatrzymać się na chwilę w jednym z najbardziej smutnych miejsc w Warszawie- Mauzoleum Walki i Męczeństwa – muzeum mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Jana Chrystiana Szucha 25. Jest to jedno z najlepiej zachowanych miejsc hitlerowskiej kaźni Polaków w Warszawie. W celu psychicznego złamania więźniów i skłonienia ich do zeznań torturowano, katowano. Wyszliśmy z pytaniem: DLACZEGO człowiek człowiekowi tak czyni?
Po wyjściu zwróciliśmy naszą uwagę na jedyny pomnik Romana Dmowskiego w Warszawie, a także na okazały gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów , który powstał w 1900 roku z przeznaczeniem dla rosyjskiego korpusu kadetów. Po przebudowie w 1926 stał się siedzibą Szkoły Podchorążych Piechoty. Po zakończeniu II wojny światowej w gmachu mieściła się tu Rada Państwa oraz Urząd Rady Ministrów.
Następnie cofnęliśmy się historycznie do końca XVII wieku i zwiedzaliśmy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Rezydencja wilanowska zachowała ślady dawnych mieszkańców, ich zainteresowań i obyczajów, a także kolekcję dzieł sztuki, które tu gromadzili. Na koniec zwiedzaliśmy piękny kościół św. Anny nieopodal Pałacu.
Romantic Poetry Festival - And Poetry is Born"
- 04.04.2019
W dn. 04.04. odbyła się Vlll edycja konursu "Romantic Poetry Festival - And Poetry is Born"'.Organizatorzy zadbali o to, by ten dzień był prawdziwym świętem języków obcych. Uczniowie Technikum Kinematograficzno-Komputerowego im. Krzysztofa Kieślowskiego przygotowali wiele niespodzianek muzycznych dla uczestników zmagań konkursowych. Nasze liceum reprezentowały Gabriela Rembiasz z klasy IIA (Adam Mickiewicz "Ungewissheit") oraz Wiktoria Wilczyńska z klasy IB (Zbigniew Herbert "Herr Cogito und der Gedankenverkehr"). Dziękujemy za udział i zaangażowanie, gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów!
Wizyta w ZOO
- 17.04.2018
Towarzystwu Przyjaciół Warszawy zawdzięczamy wizytę w Willi Pod Zwariowaną Gwiazdą 17 kwietnia 2018. Jest to modernistyczna willa (nie została zniszczona podczas działań wojennych) w ogrodzie zoologicznym, w której w czasie okupacji dyrektor ZOO Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną - ryzykując życiem swoim i swoich dzieci - ukrywali osoby potrzebujące pomocy, głównie zbiegłych z getta Żydów. W 1965 roku oboje małżonkowie otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a wiele lat później willa ta stała się oryginalną scenerią wydarzeń ukazanych w filmie "Azyl".
Projekt biologiczno-geograficzny: Życie zwierząt egzotycznych
- 10.04.2018
W ramach projektu biologiczno - geograficznego: "Życie zwierząt egzotycznych" grupa uczniów z klasy Ia i Ib udała się do Papugarni Carmen. Pierwszoklasiści mieli niezwykłą okazję zobaczyć ponad 120 papug róznych gatunków z najdalszych zakątków świata. Największą atrakcją okazała się możliwość nakarmienia ich, a nawet dotknięcia. Ptaki same szukały kontaktu z ludźmi, co przełożyło się na mnóstwo niesamowitych zdjęć. Opiekun papugarni wyczerpująco odpowiadał na liczne pytania uczniów.
Laboratorium Wiary
- 08.04.2018
7 kwietnia 2018 zostaliśmy zaproszeni na spektakl "Faust. Więcej światła". Teatr ITP przedstawiający tę sztukę powstał w Lublinie na wiosnę 2001 roku z inicjatywy ks. Mariusza Lacha i wyłonił się spośród studentów polonistyki KUL. Od kilku lat gościnnie wystawia w teatrze ROMA sztuki dla warszawskiej młodzieży. Sztuka, na której mogliśmy być jest oparta na motywach dzieła J. W. Goethego "Faust". Jest to historia ambitnego reżysera, który pragnąc być ciągle na szczycie sławy gotowy jest poświęcić wiele. Reżyserując widowisko będące barokową interpretacją "Fausta" Goethego nie zauważa, że sam zaczyna kroczyć jego śladami. Wyzwoliła go z tego toksycznego układu szczera miłość.
Spotkanie z ocalałą z Holocaustu
- 10.04.2019
Wolontariusze, którzy zgłosili się na tegoroczną akcję ŻONKILE, w ramach przygotowania do akcji, spotkali się w Muzeum POLIN z ocalałą z Holokaustu. Pani Krystyna Budnicka w trakcie wojny straciła oboje rodziców i siedmioro rodzeństwa. W podziemnym bunkrze przesiedziała dziewięć miesięcy. Dziś jest pełną radości i ciepłą, niezwykłą osobą. Dla nas to było wzruszające spotkanie.
Wolontariusze znów w akcji
- 08.04.2019
Wolontariusze przy pomocy p.prof. Baran po raz kolejny uzbierali i zawieźli makulaturę do "misyjnego kontenera". To naprawdę ważna sprawa! Nasza makulatura będzie poddana segregacji i zostanie zamieniona na żywą gotówkę. A ta, zgodnie z jej przeznaczeniem, posłuży budowie głębinowej studni w Afryce.Nie wyrzucajcie makulatury. Zbierajcie i przynoście w przyszłości do sali 22. Spragnieni Afrykańczycy czekają na wodę.
I Bemowskie Targi Szkół
- 29.03.2019
27 marca uczestniczyliśmy w Pierwszych Bemowskich Targach Edukacyjnych Szkól Ponadpodstawowych. Targi odbyły się w Szkole Podstawowej Nr 362 przy ulicy Waleriana Czumy. Podczas nich przedstawiliśmy prezentację opisującą naszą szkołę, jak również odpowiadaliśmy na wiele pytań uczniów szkół podstawowych dotyczących naszej oferty na nowy rok szkolny.
Wycieczka śladami Jana Pawła II w Warszawie
- 08.04.2018
13. rocznicę śmierci papieża Polaka uczciliśmy szukając śladów Jana Pawła II w Warszawie. Rozpoczęliśmy od kościoła Krzyża św. na Krakowskim Przedmieściu, gdzie od roku 2014 jest kaplica ku czci naszego Wielkiego Rodaka, a później poprzez Plac Piłsudskiego, kościół św. Anny etc. dotarliśmy do katedry. Remont ul. Miodowej nie pozwolił nam w 100% zrealizować założeń wycieczki, ale i tak była to niezwykła wyprawa. Po drodze zwracaliśmy też uwagę na inne ważne obiekty znane np. z lekcji WOK.
Piknik Naukowy
- 02.04.2019
01 kwietnia 2019 r. w XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta odbył się Piknik Naukowy „SCIENCE – Wolski Odkrywca”
Uczniowie klasy 1a uczestniczyli w warsztatach astronomicznych, pt. Mapka nieba oraz Układ Słoneczny. Podczas zajęć uczniowie wykonywali model Układu Słonecznego, a następnie obrotową mapkę nieba, czyli przyrząd, który ułatwia rozpoznawanie aktualnie widocznych gwiazd i gwiazdozbiorów. W Planetarium młodzież oglądała film, pt. Wyprawa na Ziemię, którego akcja toczy się w 2081r. podczas zaćmienia Słońca.
Uczniowie klasy 2a brali udział w pokazach fizycznych prowadzonych przez prof. dr hab. Andrzeja Wysmołka, kierownika Pracowni Projektów Studenckich Instytutu Fizyki Doświadczalnej, Zakład Fizyki Ciała Stałego, Pracownia Projektów Studenckich.
Największą atrakcją spotkania cieszyły się warsztaty biologiczne „Zimny chirurg, czyli warsztaty na ostro”. Podczas zajęć młodzież miała możliwość poczuć się jak prawdziwi lekarze. Poznając tajniki chirurgii zakładali szwy umożliwiające gojenie się ran, jako hepatolodzy przyglądali się budowie i funkcjonowaniu wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, natomiast jako ortopedzi zakładali gips na złamaną kończynę. Z okazji Prima Aprilis niejednemu dziecku uczestniczącemu w Pikniku Naukowym, tego dnia, udał się psikus.
Rekolekcje 2019
- 25.03.2019
O fakcie, że rekolekcje szkolne odbywają się w kościele, którego historia związana jest m.in. z powstaniem w Getcie, uczniowie byli poinformowani wcześniej. Nie wiedzieli jednak, ze tuż obok jest ulica Żytnia z kilkoma klasztorami i małym, ale bardzo ciekawym muzeum siostry Faustyny. Po wtorkowej nauce, wybraliśmy się tam i na wszystkich korzystających z tej ciekawej wizyty,wywarło to ogromne wrażenie. Wcześniej- po poniedziałkowej nauce chętne osoby skorzystały z filmu "Największy dar". Z całego serca polecamy ten niezwykły film wszystkim.
Przegląd Teatrów Amatorskich SPOT
- 15.04.2018
Nasz szkolny Teatr "Fraglesy" wystąpił w sobotę 14 kwietnia w Przeglądzie Teatrów Amatorskich SPOT w Domu Kultury Zacisze.
Scenariusz przedstawienia pt."Absolwenci", w reżyserii Pani Anny Dorosz z obsadą naszych wspaniałych szkolnych aktorów - uczniów klasy 1b, powstał na podstawie fragmentów scenariusza filmowego Jerzego Stefana Stawińskiego pt. "Jutro idziemy do kina", fragmentów reportażu Jerzego A. Wlazło o Henryku Troszczyńskim "Chłopak z Katynia" i fragmentów powieści "Czas honoru. Pożegnanie z Warszawą"
Scenografia: Anna Dorosz
Muzyka: Tennesee, Time H. Zimmer, 'Może kiedyś innym razem Eugeniusz Bodo, Polonez Ogińskiego Pożegnanie ojczyzny, Cheek to cheek Fred Astaire, Polskie drogi A. Kurylewicz
Byliście rewelacyjni!
"Król Dawid" w Filharmonii Narodowej
- 25.03.2019
W dn. 21 marca uczniowie, ich rodzice i profesorowie XLV LO mieli okazję usłyszeć muzyczną opowieść o jednym z wielkich bohaterów Starego Testamentu - Królu Dawidzie. Jego postaci poświęcił swoje oratorium francuski kompozytor działający w I połowie XX wieku - Arthur Honegger. W koncercie wzięli udział znakomici soliści: Olga Pasiecznik, Marcjanna Myrlak i Karol Kozłowski, narratorzy, którymi byli Danuta Stenka i Tomasz Nosińki, a także Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus i Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod batutą Pawła Kapuły.
Archiwum Aktualności