Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
Podczas dorocznych obchodów 11 listopada uczciliśmy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.
Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, w dn. 09.11. miał w naszej szkole miejsce uroczysty apel, podczas którego do społeczności szkolnej przemówił sam Józef Klemens Piłsudski. W postać marszałka wcielił się Kacper Łuczak, uczeń klasy III C. O część artystyczną zadbali uczniowie klasy II B - przygotowali spektakl pt. "Dziady 3.0".
"Dziady" Adama Mickiewicza to dzieło wyjątkowe, najwybitniejszy utwór literatury polskiej. Określa się je jako dramat narodowy, a więc niezwykle ważny dla naszej świadomości narodowej. To utwór o narodzie i dla narodu, zawiera nakaz pamięci o przodkach, przechowywania kultury i tradycji polskiej oraz instrukcje na czas walki o niepodległość. Uczniowie klasy II B dokonali próby przeniesienia akcji utworu Mickiewicza z roku 1823 do wydarzeń z lat 1981-1983. Prześladowana młodzież wileńska to w poczynionej na nowo interpretacji utworu solidarnościowa opozycja. Novosilcow stał się generałem Wojciechem Jaruzelskim. Postać Księdza Piotra przypomniała kapelana warszawskiej "Solidarności", bł. ks. Jerzego, a w pani Rollison dostrzegliśmy Barbarę Sadowską, poetkę, członkinię Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, matkę zamordowanego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej Grzegorza Przemyka. Inscenizacja teatralna zachowała swój wymiar uniwersalny: warto dbać o ojczyznę, która może być kiedyś zagrożona, ponieważ w przeszłości, na przestrzeni wieków miało to już miejsce. Wykorzystane w spektaklu rekwizyty i kostiumy okazały się być w dużej mierze autentycznymi pamiątkami z lat 80. XX wieku. NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze udostępniło młodym aktorom ówczesne flagi związkowe, przypinki czy prasę. Aktorzy zainspirowali się twórczością muzyczną zespołów rockowych, tworzących w stanie wojennym. Wyeksponowano również przedmioty codziennego użytku, z których jeszcze nie tak dawno korzystali rodzice i dziadkowie naszych uczniów. Wielu profesorów przyznało, że przedstawienie przypomniało im lata młodości.