W kalendarzu imprez szkolnych nie może zabraknąć uroczystości poświęconej patronowi danej placówki.
Romuald Traugutt, którego imię nosi XLV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, zasłynął jako generał powstania styczniowego i stał się symbolem walki o niepodległość. Przez historyków, ludzi pióra oraz badaczy jest przedstawiany jako osoba niezłomna, dokonująca nadludzkich wysiłków i niezwykle religijna.
Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły zainaugurowało uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej historię szkoły. Świadkami tego wydarzenia byli: Dyrekcja, Nauczyciele, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy - Pani Grażyna Orzechowska – Mikulska, Kustosz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej - Pan Jarosław Jaskólski i Adiunkt Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – Pan Michał Cieślak - przedstawiciele Pana Tadeusza Skoczka, Dyrektora Muzeum Niepodległości oraz delegacje uczniów z każdej klasy.
Pani Dyrektor Agata Pallasch w swoim przemówieniu odniosła się do przypadającego w tym roku jubileuszu 60-lecia nadania Liceum imienia Romualda Traugutta. Sięgając do historii i okoliczności nadania imienia Szkole, przywołała takie cechy naszego Patrona jak: prawość charakteru, oddanie sprawie narodowo-społecznej, odwagę, hart ducha i męstwo. Wartości i normy, które wiążą się z osobą Patrona wpływają na działania wychowawcze podejmowane w szkole.
Następnie odbyła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie klas: 3C, 1B, 1C i 2B pod opieką Pani Joanny Pliszki, Pani Agnieszki Michalskiej, Pani Anny Dorosz i Pana Marcina Gudziaka.
Uroczyste przedstawienie znakomicie oddało realia roku 1863. Uczniowie w przejmujący sposób przywołali utwory literackie odnoszące się do okresu powstania styczniowego. Zadbali o odpowiednią scenografię, kostiumy (użyczone przez Grupę Historyczną Niepodległość 1863), rekwizyty oraz oprawę muzyczną, co przybliżyło słuchaczom ten jakże ciężki okres w historii Polski. Prezentując osobę Romualda Traugutta, uczniowie podkreślili jego rozwagę oraz to, że do końca pozostał wierny swoim ideałom.
Po uroczystej akademii odbyła się godzinna prelekcja Pani Elżbiety Kunowskiej dotycząca najważniejszych postaci powstania styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem Romualda Traugutta i ostatniego dowódcy powstania księdza Stanisława Brzóski. W swym wystąpieniu Profesor przywołania miejsca związane z poszczególnymi osobami, niektóre legendy i anegdoty oraz zaprezentowała reprodukcje dzieł malarskich, które odnoszą się do okresu powstania styczniowego m. in. Artura Grottger, Adama Chmielowskiego, Aleksandra Sochaczewskiego.
Jak co roku młodzież naszego Liceum złożyła wiązankę kwiatów pod Bramą Straceń – tym razem zaszczyt przypadł klasie 1 C wraz z wychowawczynią Panią Agnieszką Kościelniak – Kopeć.
Obchody dzisiejszego dnia z pewnością zachowają się na długo w pamięci wszystkich uczestników, spełniając jednocześnie funkcję kształcącą, jak i wychowawczą.