Odpowiedzieliśmy na prośbę społeczników Warszawy, którzy zauważyli na Starych Powązkach wiele zaniedbanych grobów i przy pięknej pogodzie w czwartek 26 września w łopatkami i zmiotkami ruszyliśmy na zwiady. Spośród ogromnej ilości grobów (kiedyś bardzo znanych i szanowanych ludzi, dziś zapomnianych) wybraliśmy 10 i dziś zachęcamy innych uczniów naszej szkoły aby poszli w ślady koła varsavianistycznego. Zobaczcie sami przykładowe efekty naszej pracy! Zapewniamy jednocześnie, że będziemy dłużej pamiętać o tych grobach.
Dzień Języków Obcych w Bibliotece
- 01.10.2024
Z okazji Dnia Języków Obcych w bibliotece szkolnej odbyło się głośne czytanie Małego Księcia w różnych językach m. in. po norwesku, niemiecku, ukraińsku, czesku, turecku, francusku i angielsku. Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani, jednogłośnie uznali za najciekawszą - interpretację w języku tureckim. Czasami udawało się zrozumieć tylko słówko „książę”, ale było to ciekawe doświadczenie móc usłyszeć fragmenty tekstu w tak odmiennych językach. Klasa 2G przygotowała oprawę artystyczną tego wydarzenia. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy na kolejne aktywności biblioteczne.
Dzień Kropki
- 01.10.2024
W połowie września obchodzimy Dzień Kropki, święto kreatywności i odwagi. Biblioteka szkolna też podjęła wyzwanie i wraz z Klubem książki przygotowaliśmy malowanie obrazu w kropki, à la malarstwo impresjonistyczne… Dzieło można podziwiać w szkolnej bibliotece. Uwierzyliśmy w nasze możliwości i dobrze się bawiliśmy.
Festiwal nauki
- 27.09.2024
W słoneczny, wietrzny piątek 27.09 klasy trzecie o profilu biologiczno- chemicznym 3A i 3 H uczestniczyły w warsztatach anatomii porównawczej zwierząt domowych i dzikich podczas trwającego Festiwalu nauki. Zajęcia odbyły się w Muzeum Osteologicznym Katedry Nauk Morfologicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, a prowadził je adiunkt wydziału Pan dr hab. Bartłomiej Bartyzel. W bardzo przystępny i obrazowy sposób omówił najważniejsze elementy budowy szkieletu ssaków na przykładzie wyizolowanych kości zwierząt oraz szkieletów złożonych. Oprócz szkieletów psów, koni i bydła domowego, Uczniowie mieli możliwość obejrzenia złożonych szkieletów wybranych gatunków zwierząt dziko żyjących w tym m.in. żyrafy, konia Przewalskiego, żubra, dromadera, lwa. Zwiedziliśmy także sale, w których odbywają się prawdziwe i wirtualne sekcje zwierząt do których przygotowują się studenci weterynarii.
Udział w warsztatach pozwoli im także lepiej przygotować się na zapowiedzianą już w przyszłym tygodniu klasówkę z układu ruchu zwierząt i człowieka.
Wyjście do radia
- 23.09.2024
Radio Polskie to miejsce z bogatą historią. Klasa 2B miała okazję poznać ją na miejscu w trakcie wycieczki Sekrety Radia, która odbyła się w dniu 18.09. Uczniowie obejrzeli takie studia, jak: Czwórka, Dwójka, Polskie Radio Dzieciom, a także archiwa, w których przechowywane są pierwsze nagrania na taśmach. Przewodnik zapoznał nas zarówno z zasadami pracy w radiu, jak i ciekawostkami dotyczącymi różnych aspektów codziennej praktyki, co z pewnością okaże się cennym doświadczeniem dla tych, którzy rozważają powiązanie swojej przyszłości z rozgłośnią.
Historia Patrona szkoły
- 18.09.2024
Już jest wieloletnią tradycją, że klasy pierwsze zapoznają się na początku roku z historią naszej szkoły, zapoznają się też z niezwykłą postacią jaką jest Patron naszej szkoły Romuald Traugutt, a potem ruszają na miasto odkrywać ślady historii związanej z jego i jego rodziny pobytami w Warszawie. Każdego roku też jedna z klas przy tej okazji składa wiązankę kwiatów na grobie córki Traugutta na Starych Powązkach. W tym roku jedna z klas miała nowatorski szlak zwracający uwagę przede wszystkim na ostatnie miesiąca życia naszego Patrona na Cytadeli oraz jego ostatnie momenty życia i śmierć. Pogoda dopisała wspaniale, dzielni uczniowie też, więc pozostaje teraz dobrze przygotować się do ślubowania, a także do obchodów 70.rocznicy naszej szkoły.
Szlakiem harcerskich oddziałów powstańczych
- 17.09.2024
W piątek w ramach obchodów 80. lecia Powstania Warszawskiego klasy 2, B, C i H były na wycieczce "Wspomnienia harcerek. Szlakiem harcerskich oddziałów powstańczych: "Parasol, "Zośka" i "Wigry". Uczniowie i uczennice wysłuchały relacji walczących w powstaniu harcerek: o "Twierdzy" - dzisiejszym budynku szkoły imienia Konarskiego, o wyzwoleniu Gęsówki (róg dzisiejszej Anielewicza i Okopowej) o walkach na ulicy Karolkowej, o obronie przez "Parasol" Pałacyku Michla, o rzezi mieszkańców Woli po 5 sierpnia 1944 roku, o obronie cmentarza kalwińskiego i ewangelickiego przez batalion "Zośka". Następnie wysłuchaliśmy opowieści o tragicznym ataku przez boisko Polonii Warszawa, walkach w Katedrze i szpitalu na ulicy Długiej. Wycieczka skończyła się przy wejściu do kanału, którym powstańcy opuszczali Starówkę.
Apel Pamięci przy grobie Prezydenta m.st. Warszawy Stefana Starzyńskiego
- 17.09.2024
Jak co roku wszystkie szkoły varsavianistyczne wraz z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy spotkały się 9 września późnym popołudniem na Apel Pamięci przy grobie Prezydenta m.st. Warszawy Stefana Starzyńskiego z okazji 85. rocznicy mianowania go na Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Stolicy przez gen. Waleriana Czumę. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie: Kamil Tarachulski, Michał Piłat i Wiktoria Cieślak.
Jubileusz 70-lecia
- 19.08.2024
01 września 2024 r. nasza szkoła rozpoczęła po raz 70. rok szkolny.
Z tej okazji uroczystości jubileuszowe XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie odbędą się 11 października 2024 r.
Program uroczystości:
9:00 - Msza św. w Kościele św. Augustyna ul. Nowolipki 18
11:00 - Uroczystości pod Krzyżem Traugutta w Parku Traugutta
13:00 - Uroczystości w budynku XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta przy ul. Miłej 26
Zapraszamy!
Narodowe Czytanie
- 09.09.2024
Akcja Narodowego Czytania towarzyszy nam od 2012 roku. To właśnie wtedy została zapoczątkowana ta ogólnopolska inicjatywa promująca czytelnictwo w Polsce. W tym roku również nasza społeczność szkolna pochyliła się w Ogrodzie Saskim, nad utworem romantycznego poety Juliusza Słowackiego. Młodzież przypominała losy Kordiana jako bohatera romantycznego, który przeżywając nieszczęśliwą miłość, podejmuje się życiowych podróży, aby w ostatnim akcie wybrać walkę w obronie ojczyzny. Para Prezydencka ogłosiła, że w kolejnym roku spotkamy się przy twórczości Jana Kochanowskiego.
Szukanie śladów Słowackiego w Warszawie
- 09.09.2024
Lekturą trzynastej odsłony Narodowego Czytania był dramat romantyczny Juliusza Słowackiego "Kordian". Nasza szkoła - jak co roku- wzięła udzial w tej akcji promującej klasykę literatury polskiej. Każdego roku też wyszukujemy śladów tego pisarza lub pisarki w Warszawie. Grupa z humanistycznej klasy IV B rozpoczęła poszukiwania śladów Słowackiego przy ul. Żelaznej 97, gdzie dowiedziała się o związkach poety ( nie tylko z racji pochodzenia z Wołynia) z przyszłym warszawskim bikupem Felińskim. To młody Feliński był obecny przy śmierci poety, to Feliński dokończył pisanie niezwykłego poematu "Król - Duch". Następnie udaliśmy się w miejsce, gdzie w XIX wieku stała kamienica Wicherta, w której Słowacki zamieszkał po przyjeździe do Warszawy gdy pracował w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Przy Teatrze Narodowym, w którym wystawiane były już różne sztuki Słowackiego, a "Kordian" będzie zagrany w listopadzie po raz 6-ty w historii, porozmawialiśmy na temat tego wybitnego dzieła. Przy Pałacu Blanka cytowaliśmy proroczy dla Warszawy "Mój testament", bo Aleksander Kamiński nazywając tak chłopców z Szarych Szeregów zapożyczył nazwę od Słowackiego. Idąc w kierunku Krakowskiego Przedmieścia mówiliśmy o Poczcie Saskiej i Kawiarni Artystycznej "U Brzezińskiej", w której lubił przebywać i Słowacki, i Chopin, i inni artyści. Powiedzieliśmy o patriotycznym Salonie u panny Kickiej, do której Słowacki zawsze zmierzał z radością, a przy pomniku Mickiewicza wspólnie omówiliśmy trudny problem kontaktów tych wielkich poetów na obczyźnie i wielkość Słowackiego umiejącego wygłosić mimo wszystko laudację na cześć Mickiewicza. Zakończyliśmy naszą wycieczkę przy Zamku Królewskim, gdzie razem ze swoim pryncypałem Druckim-Lubeckim był Słowacki 24 maja 1829 roku na koronacji cara Mikołaja I. Jakby w nagrodę za wycieczkę uznano nas za "gwiazdy" i umieszczono nas na stronie starej gazety...
Gra miejska
- 07.09.2024
05. 09. 2024 uczniowie klas 2 f i 2 g wzięli udział w grze miejskiej dotyczącej historii Warszawy ze szczególnym uwzględnieniem czasów okupacji i Powstania Warszawskiego. Uczennice i uczniowie rozwiązywali zagadki, szukali miejsc ważnych dla historii Starego Miasta. Gra dała im możliwość głębszego poznania historii i powiązania jej z mieszkańcami i miejscami miasta, w którym żyją.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
- 02.09.2024
Dzisiaj, 02 września, zanim zabrzmiał pierwszy dzwonek, uczniowie i nauczyciele spotkali się aby wspólnie świętować rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2024/2025.
Podczas spotkania z uczniami klas pierwszych pani dyrektor Agata Pallasch życzyła wszystkim wytrwałości w dążeniu do celu i wielu sukcesów, które będą powodem do dumy.
"Wszyscy wiemy, że przez dobrą szkołę wiedzie najlepsza droga do dobrej przyszłości. W naszej szkole macie możliwość zdobywania rzetelnej wiedzy. (...) Wierzę również, że będziecie mogli realizować tutaj swoje cele i spełniać marzenia"
Całej społeczności szkolnej XLV LO życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym 2024/2025
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024 / 2025 – 2 września 2024
- 21.08.2024
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024 / 2025 – 2 września 2024:
Klasy pierwsze - spotkanie z wychowawcami i Panią Dyrektor na sali gimnastycznej godzina 10:00, następnie spotkanie z wychowawcami w klasach zgodnie z poniższym harmonogramem.
klasa wychowawca sala
1a Izabela Pucko 58
1d Aleksandra Wyrzykowska 44
1e Iwona Skalińska 55
Klasy 2,3,4 godzina 9:00
spotkania z wychowawcami w klasach zgodnie z harmonogramem
klasa wychowawca sala
2a Daria Nowak 49
2b Hubert Karpiński 53
2c Inessa Czerwińska 18
2e Katarzyna Marzec 24
2f Izabela Sikora 35
2g Aneta Czerwińska 54
3a Anna Jędrzejewska 41
3b Michał Osypowicz 34
3c Beata Świątkowska 43
3d Natalia Arczyńska 51
3e Marcin Gudziak 33
3f Magdalena Koczorowska 42
3g Michał Osypowicz 34
3h Edyta Słyk 57
4a Aleksandra Wyrzykowska 44
4b Patrycja Głowacka 23
4c Agnieszka Wielądek 50
4d Jadwiga Baran 36
4e Grzegorz Dudek 22Uwaga! Klasa 2d godzina 10:00
2d Jadwiga Baran 36
Pożegnanie
- 21.08.2024
"Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania.
(...) jakbyś nie chciała, swym odejściem smucić...
(...) jakbyś wierzyła w godzinę rozstania,
że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić"
Ks. J. Twardowski
Szanowni Państwo,
z przykrością informujemy, że 19 sierpnia 2024 r. zmarła, w wieku 77 lat, nasza wieloletnia nauczycielka fizyki, wspaniała nauczycielka i wychowawczyni - Pani Elżbieta Piskorska. Pełniła też funkcję dyrektora szkoły (01.09 - 30.11.1978) oraz wicedyrektora (w latach 01.12.1978 - 31.07.1983 r.)
Pozostanie na zawsze w pamięci przyjaciół, wdzięcznych uczniów, rodziców i nauczycieli.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 28 sierpnia 2024 roku o godz. 10.00 w kościele św. Wincentego (drewniany kościół) na Bródnie.
Pogrążeni w głębokim smutku - dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, rodzice, uczniowie XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie.
160. rocznica śmierci Romualda Traugutta
- 06.08.2024
05 sierpnia 2024 roku, mija 160. rocznica śmierci Romualda Traugutta, ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego, na stokach Cytadeli Warszawskiej. Z tej okazji złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem członków Rządu Narodowego na placu X Pawilonu cytadeli Warszawskiej.
Odbiór świadectw dojrzałości
- 01.07.2024
XLV Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Warszawie zaprasza absolwentów szkoły po odbiór świadectw dojrzałości i aneksów do świadectw z egzaminu maturalnego w dniu 9 lipca 2024 r. (wtorek) od godziny 9:30
Indywidualne wyniki egzaminu maturalnego będą dostępne w systemie ZIU (SIOEO) 9 lipca 2024 r.od godz. 8:30
Dostęp do systemu możliwy jest po zalogowaniu przy użyciu otrzymanego ze szkoły indywidualnego loginu i hasła lub z wykorzystaniem profilu zaufanego.
Archiwum Aktualności