• Szlakiem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów
    • Szlakiem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów

    • 23.02.2024
    • Nasza szkoła znajdująca się na dawnym terenie Getta jest moralnie zobowiązana pamiętać o tych, którzy tu zginęli. Każdego roku kilka klas zapoznaje się z tą tragiczną historią, ążeby pamięć o tamtych ludziach nie zgasła. Przy przepięknej słonecznej pogodzie w czwartek 22 lutego klasa IIB i IIG ruszyła  Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów omawiając podziwu godne postawy wypisanych na kamiennych formach przywódców powstania w Getcie i innych niezwykłych ludzi. Staraliśmy się też zrozumieć ból Żydów czekających przy rampie na wywóz do Treblinki. Zakończyliśmy naszą wycieczkę przy monumentalnym  pomniku Bohaterów Getta nawiązującym do ściany płaczu w Jerozolimie.

   • Muzeum Powstania Warszawskiego i inne miejsca pamięci na Woli
    • Muzeum Powstania Warszawskiego i inne miejsca pamięci na Woli

    • 23.02.2024
    • W tym roku będzie 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji koło varsavianistyczne oraz grupa uczniów klas drugich w poniedziałek 19 lutego ruszyła szlakiem pamięci męczeńskiej Woli. Najpierw przy Jaktorowskiej przypomnieliśmy sobie wojenne losy żydowskich dzieci z "Domu Sierot" i najwspanialszego pedagoga wszechczasów Janusza Korczaka. Dom założony w 1912 roku przy ulicy Krochmalnej (dziś Jaktorowskiej) istnieje do dziś. Zrobiliśmy sobie tam zdjęcie. Przy kościele przy ul. Karolkowej natomiast znajduje się Plac Męczenników Warszawskiej Woli.  6 sierpnia 1944 r. trzydziestu redemptorystów zostało zamordowanych w ramach wyniszczania przez oddziały hitlerowskie ludności cywilnej stolicy po wybuchu Powstania Warszawskiego. Zginęło w tych dniach również tysiące mieszkańców Woli. Na przykościelnym placu jest ich upamiętnienie. Zanim poszliśmy zwiedzać niezwykłe Muzeum Powstania Warszawskiego, obeszliśmy jego teren i omówiliśmy wiele tragicznych historii.

   • Warsztaty z programowania
    • Warsztaty z programowania

    • 22.02.2024
    • 21 lutego klasa 2D o profilu z rozszerzoną matematyką i informatyką brała udział w warsztatach zorganizowanych przez szkołę programowania CodeAccess. Pani Anna Chudak-Morzuchowska przedstawiła uczniom w jaki sposób powstaje projekt IT od kontaktu z klientem po finalną aplikację. Uczniowie dzięki testowi kompetencji mogą zdecydować, który fragment tworzenia projektu jest im najbliższy. Czy będzie to UX/UI Designer, Front-End Developer, a może Cybersecurity? Następnie uczniowie mieli możliwość stworzenia w języku Python gry snake. Dzięki temu poznali komendy z biblioteki pygame, zasady działania tablic i konstrukcji logicznych. Dzięki warsztatom z nową siłą usiądziemy do rozwiazywania problemów z algorytmiki na zajęciach.

   • Międzyszkolna Konferencja Naukowa „W świecie nauki.”
    • Międzyszkolna Konferencja Naukowa „W świecie nauki.”

    • 16.02.2024
    • W dniu 14.02.2024 10 osobowa delegacja uczniów z klas biologiczno-chemicznych wzięła udział w I Międzyszkolnej Konferencji Naukowej „W świecie nauki.” To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Śniadeckiego na warszawskiej Woli. Całe wydarzenie odbyło się pod patronatem programu Explory, które jest flagowym przedsięwzięciem Fundacji Zaawansowanych Technologii. Nasi uczniowie mieli wyjątkową okazję wysłuchać prezentacji przygotowanych przez młodych naukowców, którzy z głębiali tematy takie jak grzyby w pomieszczeniach, substancje dodatkowe w kosmetykach czy metale ciężkie w diecie człowieka. Wszystkie prezentacje były poparte wynikami badań przeprowadzonymi przez uczniów pod opieką nauczycieli mentorów. Konferencja była świetną okazją do zawarcia nowych znajomości, zdobycia wiedzy oraz wymiany doświadczeń między szkołami.

   • WIG na WAT – otwarte laboratoria
    • WIG na WAT – otwarte laboratoria

    • 16.02.2024
    • W dniu 15.02. klasy 3e, 2c, 2f oraz 2d były gośćmi na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej. Podczas spotkania z Panią Prodziekan do spraw studenckich dr inż. Agatą Orych nasi uczniowie mogli zapoznać się z bogatą ofertą kierunków kształcenia. W kolejnej części zaplanowanego dnia uczniowie wysłuchali wykładu dotyczącego technik obrazowania Ziemi, podczas którego wzięli udział w konkursach. Każda z klas miała możliwość uczestnictwa w laboratoriach dotyczących m.in. nowoczesnych systemów pomiarowych, dronów, nawigacji satelitarnej i systemów geoinformatycznych.  Pod koniec naszej wizyty uczniowie spotkali się ze studentami WIG, aby zapoznać się z działalnością kół studenckich, które umożliwiają rozwój zainteresowań i pasji. Uczelnia daje szerokie możliwości rozwoju i zachęca przyszłych kandydatów do wstąpienia w swoje szeregi.

   • Kolor ma znaczenie SGGW
    • Kolor ma znaczenie SGGW

    • 09.02.2024
    • W dniu 8 lutego klasa 1a o profilu biologiczno-chemicznym była na kampusie SGGW, gdzie uczestniczyła w zajęciach dla uczniów klas licealnych organizowanych przez Wydział Biologii i Biotechnologii w ramach programu : Otwarte Laboratoria 2023/2024 .

     Warsztaty w bardzo przystępnej i ciekawej formie prowadziła dr hab. profesor Uczelni Urszula Krasuska z Katedry Fizjologii Roślin realizując temat: Kolor ma znaczenie - fizjologia barwników roślinnych - rozdział barwników roślinnych metodą chromatografii cienkowarstwowej.

     Laboratoria trwały trzy godziny, w czasie których uczniowie samodzielnie preparowali, korzystali z różnych nowoczesnych przyrządów laboratoryjnych i wykonywali ćwiczenia, które na co dzień są zarezerwowane dla studentów.

   • Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego
    • Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego

    • 08.02.2024
    • 08 lutego 2024 r. uczniowie naszej szkoły zwiedzali Pałac Prezydencki w Warszawie.

     Pierwsze pomieszczenie, które mogliśmy podziwiać to Sala Kolumnowa, czyli pomieszczenie, w którym Prezydent powołuje i odwołuje rządy, nadaje tytuły naukowe, mianuje sędziów, nadaje stopnie generalskie, najwyższe odznaczenia i ordery państwowe. W kolejnej, Sali Obrazowej (Bankietowej), odbywają się posiedzenia rządu pod przewodnictwem Prezydenta RP oraz organizowane są spotkania bankietowe. W Ogrodzie Zimowym organizowane są poczęstunki dla gości lub wydarzenia, ktorym przewodniczy Pierwsza Dama. Zwiedzaliśmy również Salę Niebieską, w której przyjmowane są zagraniczne delegacje, Salę Białą im. Lecha Kaczyńskiego oraz Jadalnię. Mieliśmy również okazję zobaczyć prywatną Kaplicę Prezydenta RP, w której znajduje się m.in. tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej oraz ofiary z 11.09.2011 roku wraz z krzyżem pochodzącym z Wież World Trade Center w Nowym Jorku. Zwiedziliśmy również Salę Orderu Orła Białego, w której znajduje się m.in rękopis Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z 1935r. zwanej konstytucją kwietniową. Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego zakończyliśmy w Sali Chorągwianej, którą zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych.

   • Kosa, karabin, mróz, kurz i bohaterowie – o powstaniu roku 1863
    • Kosa, karabin, mróz, kurz i bohaterowie – o powstaniu roku 1863

    • 08.02.2024
    • Broń używaną w 1863 r. oraz elementy ubioru i wyposażenia powstańców styczniowych można było obejrzeć podczas sesji popularnonaukowej zorganizowanej dzisiaj, 07 lutego 2024 r., dla uczniów klas drugich i trzecich naszej szkoły, okazji 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i obchodów 70. rocznicy powstania naszej szkoły. W tę niesamowitą podróż do przeszłości zaprosił nas Pan Adrian Pogorzelski – przewodnik i pilot wycieczek, właściciel biura turystycznego Południk 21.

     Pan Adrian Pogorzelski, w wykładzie pt. „Kosa, karabin, mróz, kurz i bohaterowie – o powstaniu roku 1863” nakreślił tło historyczne, opowiedział o bitwach i potyczkach w okolicy oraz przybliżył powstańczą codzienność. Do udziału w lekcji historii zaprosił uczniów, którzy mogli przebrać się w stroje z epoki oraz obejrzeć broń używaną przez powstańców.

     W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. wybuchło polskie powstanie narodowe przeciwko Rosji.

     Głównym inicjatorem przygotowań do powstania na ziemi żelechowskiej był Gustaw Wyssogota Zakrzewski, który dowodził największym 400-osobowym oddziałem z Żelechowa. Drugi oddział powstał w Maciejowicach – dowódcą był płk Walenty Lewandowski, a trzecim była żandarmeria powstańcza dowodzona przez kpt. Zdzisława Łaskiego z Woli Zadybskiej. W Żelechowie zlokalizowane było zaopatrzenie oddziałów polskich, tu również działał szpital powstańczy. W powstaniu udział wzięło wielu mieszkańców miasta i okolicy. Bohaterem powstania związanym z Żelechowem był gen. Romuald Traugutt – ostatni dyktator powstania. Traugutt mieszkał w Żelechowie w latach 1845-1853, pełniąc służbę w miejscowym 3 Batalionie Saperów.

   • "Powstaniec 1863" - premiera filmu w MHP
    • "Powstaniec 1863" - premiera filmu w MHP

    • 02.02.2024
    • 31 stycznia 2024 r., związku z obchodami 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, na zaproszenie przedstawicieli Mizeum Historii Polski grono pedagogiczne oraz uczniowie naszej szkoły brali udział w premierze filmu „Powstaniec 1863” w reż. Tadeusza Syki. Po pokazie specjalnym filmu nasi uczniowie dodatkowo mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej mapy walk powstańczych w Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej ul. Gwardii 1.

     „Powstaniec 1863” opowiada historię udziału Stanisława Brzóski, duchownego i kapelana, w powstaniu styczniowym. Proces produkcji filmu zbiega się ze 161. rocznicą tego najdłuższego zrywu niepodległościowego w historii Polski. Daje więc niepowtarzalną okazję do przypomnienia historii z lat 1863-1864, omówienia przyczyn i skutków prowadzonej walki. Pomimo klęski powstania, film nadaje temu wydarzeniu sprawczości historycznej i podkreśla jego wkład w budowanie „polskiego ducha”.

   • "Otwieranie ciszy" - projekt edukacyjny MGW
    • "Otwieranie ciszy" - projekt edukacyjny MGW

    • 01.02.2024
    • 31 stycznia 2024 r., w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, braliśmy udział w uroczystości podsumowującej pierwszą część projektu edukacyjnego "Otwieranie ciszy".

     Pomysłodawcą projektu jest Muzeum Getta Warszawskiego, a adresatem - szkoły mieszczące się na terenie dawnego getta warszawskiego jest . 

     Celem projektu "Otwieranie ciszy"  jest opisanie/zrekonstruowanie miejsca, w którym obecnie znajduje się dana szkoła, a następnie – na podstawie wspomnień świadków oraz różnego rodzaju materiałów źródłowych – stworzenie krótkiego filmu dokumentalnego.

     Pierwszy taki film pt. „Otwieranie ciszy” powstał w XVII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Kolejne dwa „Otwieranie ciszy 2” i „Otwieranie ciszy 3” zrealizowali uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Józefa Poniatowskiego oraz XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta.

     Na budynkach placówek biorących udział w projekcie pojawią się również tablice informujące o tym, co znajdowało się w czasach istnienia getta w miejscu dzisiejszej szkoły.

   • Warsztaty w Katedrze Fizjologii Roślin SGGW
    • Warsztaty w Katedrze Fizjologii Roślin SGGW

    • 01.02.2024
    • Dziś tzn. 31 stycznia biolodzy i chemicy z klasy 2A i 2H wybrali się na warsztaty w Katedrze Fizjologii Roślin SGGW pt. ,,Para buch, koła w ruch- zależność intensywności oddychania komórkowego od temperatury otoczenia".

     Samodzielnie wykonywali doświadczenia, miareczkowali, analizowali wyniki i wnioskowali.

     Nie było lekko, ale poradzili sobie świetnie w labie.

     Dzięki tym zajęciom, dostrzegli jak nierozerwalnie ze sobą połączone są dziedziny wiedzy przyrodniczej: biologia i chemia.

     Te kilka godzin spędzonych w laboratorium na pewno zachęci ich do jeszcze bardziej intensywnej nauki, by za kilka lat już jako pełnoprawni studenci studiować nauki biologiczne.

   • Laboratoria w Centrum Nauki Kopernik
    • Laboratoria w Centrum Nauki Kopernik

    • 31.01.2024
    • Uczniowie z klasy 1A w dniu 30.01.2024 r gościli w Centrum Naukowym Kopernik. Dzień wcześniej, w tych samych zajęciach brali udział uczniowie klasy 1G.

     Aktywnie zwiedzili wystawę” Przyszłość jest dziś”. Poznali zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi oraz wyzwania jakie stawia przed nami konieczność ochrony bioróżnorodności. Jak będzie wyglądać przyszła Ziemia? Czy wciąż pozostanie tą samą planetą? Jakie mamy szanse na dalsze komfortowe życie? A jakie szanse mają następne pokolenia?

     To są pytania z którymi warto się zmierzyć we współczesnym świecie.

     Później uczestniczyli w warsztatach w laboratorium biologicznym i chemicznym. Ogromną wartością tych zajęć było połączenie pracy w grupie z osobistymi eksperymentami. Uczniowie wcielili się w role naukowców, rozwijając umiejętności myślenia naukowego, logicznego rozumowania i wnioskowania.

     „ W mikroświecie” – podczas zajęć z biologii dzięki mikroskopom, które samodzielnie obsługiwali oglądali niewidoczne gołym okiem mikroorganizmy, samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe, wybarwiali je i oglądali pod mikroskopem, w różnych powiększeniach. Rozpoznawali różne tkanki człowieka i doszukiwali się związków budowy tych tkanek z funkcjami jakie pełnią.

     Zajęcia laboratoryjne z chemii poświęcone były w całości badaniu i identyfikacji gazów obecnych w powietrzu. W pierwszej części uczniowie badali właściwości fizyczne azotu i otrzymywali tlen. Następnie, za pomocą Aparatu Hoffmanna, przeprowadzali elektrolizę wody w wyniku, której otrzymywali tlen i wodór. Identyfikacja otrzymanych pierwiastków przebiegała przy użyciu palącego łuczywka. Tlen podtrzymywał palenie, a wodór podpalał się gwałtownie z wydzieleniem charakterystycznego dźwięku. W ostatniej części przeprowadzanych doświadczeń uczniowie badali właściwości fizyczne suchego lodu.

     W galerii zdjęć znajdują się zdjęcia z warsztatów. Zapraszamy!

   • WOŚP 2024
    • WOŚP 2024

    • 31.01.2024
    • 28 stycznia 2024 r., nasi wspaniali wolontariusze brali udział w 32. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

     Hasłem tegorocznej zbiorki było "Tu wszystko gra OK!"

     32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany jest zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

     Dziękujemy Wam za zaangażowanie, okazane serce i poświęcony czas

   • Studniówka 2024
    • Studniówka 2024

    • 31.01.2024
    • Kolejna wspaniała studniówka za nami. Minionej nocy uczniowie klas maturalnych bawili się w Hotelu Lord.

     Co to był za bal! Olśniewające kreacje, doskonale dobrane garnitury, piękne dekoracje i świetna zabawa do białego rana. Humory dopisywały wszystkim

     Zdjęcia z wydarzenia znajdziecie w naszej galerii.

   • 161. rocznica wybuchu Powstania styczniowego
    • 161. rocznica wybuchu Powstania styczniowego

    • 24.01.2024
    • 23 stycznia 2024 r. obchodziliśmy 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, największego i najdłuższego zrywu narodowowyzwoleńczego Polaków, skierowanego przeciwko Rosji.

     Uroczystości, które odbywają się pod Bramą Straceń na stokach Cytadeli Warszawskiej od lat organizowane są przez Muzeum Niepodległości X Pawilon Cytadeli Warszawskiej.

     Podczas uroczystości list od marszałka Sejmu Szymona Hołowni odczytał wicemarszałek Krzysztof Bosak.

     "Oddają Państwo dzisiaj hołd uczestnikom największego narodowego zrywu w naszej historii. Powstanie styczniowe na zawsze pozostanie świadectwem nieujarzmionej siły, wolności. Nie miało szans na zwycięstwo, było jednak wielką manifestacją woli narodu do uzyskania własnego państwa

     Oprócz władz miejskich pod Bramą Straceń wiązanki złożyli radni miejscy, przedstawiciele wojska, młodzież oraz władze dzielnicowe. Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Agata Pallasch. Udział w uroczystości otwiera obchody jubileuszowe naszej szkoły.

     Powstanie styczniowe zostało ogłoszone Manifestem wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wzywał on naród do powstania przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W odpowiedzi sześć tysięcy powstańców zaatakowało carskie garnizony w Królestwie Polskim. Większość walk insurekcji miała charakter partyzancki. Powstanie rozszerzyło się na cały kraj, a następnie na tereny Litwy, Białorusi i Ukrainy. Trwało prawie dwa lata, do jesieni 1864 roku, a utworzone państwo podziemne funkcjonowało jeszcze w 1865 roku. Pomimo stłumienia zrywu, powstanie umocniło świadomość narodową i miało wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

   • Wolontariat
    • Wolontariat

    • 15.01.2024
    • Nasz szkolny WOLONTARIAT zebrał świąteczne dary dla zwierząt z Fundacji Znajdki. Dary zawiezione, psiaki wyspacerowane i wygłaskane podziękowały solidnym buziakami. 

   • CNK roboty + nadprzewodnictwo
    • CNK roboty + nadprzewodnictwo

    • 12.01.2024
    • 12.01 nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Centrum Naukowe Kopernik. Pierwsza część warsztatów dotyczyła robotyki. Zadaniem uczniów było skonstruowanie i zaprogramowanie robotów, które będą mogły pracować w magazynie. Następnie w jak najkrótszym czasie należało oczyści drogę z przeszkód i przetransportować ładunek. Dzięki doświadczeniu zdobytemu na kółku informatycznym w szkole naszej drużynie udało się pobić dotychczasowy rekord!

     Następne warsztaty dotyczyły zagadnień z fizyki, czyli wpływu temperatur na nadprzewodnictwo. Po kilku doświadczeniach z ciekłym azotem naszym uczniom udało się stworzyć lewitującą kolejkę wykorzystując właściwości magnesów i YBaCuO.  Doświadczenia dały nam dużo frajdy i praktycznej wiedzy. To był dobrze spędzony czas przed feriami.

   • Muzeum Literatury "Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego"
    • Muzeum Literatury "Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego"

    • 11.01.2024
    • Obchody 161.rocznicy Powstania Styczniowego i Dnia Patrona rozpoczęła klasa IA  wyjściem na wystawę w Muzeum Literatury "Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego". Powstanie styczniowe nazywane jest inaczej „wojną kobiecą”, gdyż to właśnie kobiety zachęcały swych mężczyzn do walki, a same często działały pod przykrywką stowarzyszeń charytatywnych i religijnych, Zapewniły też niezbędne do działania zaplecze: organizowały zbiórki składek, loterie pieniężne i kwesty, utrzymywały konspiracyjne lokale, kolportowały tajne druki i prasę, ukrywały zagrożonych aresztowaniem i przemycały powstańców przez granice, dostarczały do obozów zaopatrzenie: broń, żywność, odzież, utrzymywały łączność przewożąc rozkazy i meldunki. Kobiety prowadziły szpitale i pracowały w lazaretach, niosły rannym pomoc już na polu walki; opiekowały się uwięzionymi, wdowami i sierotami, towarzyszyły skazanym na miejsce straceń. Były też i takie, które jak Henryka Pustowójtówna czy Maria Piotrowiczowa walczyły z bronią w ręku. Za to zaangażowanie ponosiły kary równe z mężczyznami: śmierć, zesłanie i więzienie. Były też takie, które dobrowolnie, jak Deotyma, poszły na Sybir ze swoimi ojcami i mężami. 

      

   • Turniej szachowy o tytuł Mistrza Traugutta
    • Turniej szachowy o tytuł Mistrza Traugutta

    • 09.01.2024
    • W grudniu i styczniu w naszej szkole miał miejsce turniej szachowy. Zawodnicy spotykali się na długich przerwach w sali 16 i rozgrywali mecze. Turniej odbywał się w systemie szwajcarskim pod okiem doświadczonego sędziego Kuby z klasy 3D. Rozgrywki dostarczyły wszystkim mnóstwo emocji i dobrej zabawy. Po 6 rundach wyrównanej walki miano Szachowego Mistrza Traugutta przypadło Michałowi z klasy 3D (5pkt), za którym zaraz za nim na podium stanął Tadeusz z klasy 2D (4pkt) i Piotr z klasy 3D (3 pkt). Wypatrujcie drugiej edycji turnieju w nadchodzącym semestrze, a tym czasem zapraszamy do naszej grupy na chess.com

     https://www.chess.com/club/traugutt/join/ad009f

     Dziękujemy również bardzo Pani Dyrektor za patronat nad turniejem i ufundowanie nagród.

   • Wizyta Radio Pogoda
    • Wizyta Radio Pogoda

    • 02.01.2024
    • W dniu 20 grudnia uczniowie klasy 2B i 4B mogli osobiście doświadczyć jak działa radio. Nie tylko obejrzeli główną redakcję, lecz także poszczególne studia: TOK FM, Rock Radio, Radio Złote Przeboje czy Radio Pogoda. Przy tej okazji mieli możliwość usłyszenia kilku wejść na antenę na żywo, a także zapoznać się z funkcjonowaniem radia oraz dopytać o powiązane z nim ciekawostki. Prowadzący chętnie dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniami, a także anegdotami powiązanymi z ich codzienną pracą.