W dniach 7 - 13 kwietnia grupa 44 łowców przygód z naszej szkoły wybrała się na wycieczkę Strasburga i krajów Benelux.
Swoje pierwsze kroki w Strasburgu skierowaliśmy do Dzielnicy la Petite France - najbardziej malowniczej dzielnicy Starego Miasta, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie zwiedzaliśmy Kościół św. Tomasza jeden z najznamienitszych kościołów Strasburga zarowno pod względem historyczno-kulturowym, jak i architektonicznym. Dalej przemierzaliśmy Plac Gutenberga - plac położony w samym sercu Strasburga. Nazwany na cześć Johannesa Gutenberga, wynalazcy prasy drukarskiej, plac ten oferuje zachwycające połączenie historycznego znaczenia, piękna architektury i tętniącej życiem atmosfery. Na końcu naszej wędrówki po Starym Mieście zobaczyliśmy Katedrę Notre Dame, prawdziwy zabytek dziedzictwa Alzacji, w którym najciekawsze wydają się: zegar astronomiczny z wizerunkiem Mikołaja Kopernika i filar aniołów.
W drugiej połowie dnia udaliśmy się do dzielnicy międzynarodowej, gdzie podziwialiśmy z zewnatrz gmach Rady Europy i gmach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Do gmachu Parlamentu Europejskiego weszliśmy na samym końcu atrakcji zaplanowanych na ten dzień. Sam budynek to pięknie odbijająca się w wodzie, ogromna szklana fasada symbolizująca demokratyczną przejrzystość Unii Europejskiej. Pusta owalna wieża o wysokości 60 m przypomina wieżę Babel, której szczyt wydaje się niedokończony, co symbolizuje projekt europejski, nieustanne dzieło w toku. Podczas wizyty zobaczyliśmy salę posiedzeń plenarnych Parlamentu Europejskiego, Parlamentarium im. Simone Veil oraz kilka wystaw.
Środa to trzeci dzień naszej wycieczki, który spędziliśmy zwiedzając Luksemburg.
To właśnie tutaj zobaczyliśmy opactwo Neumünster, czyli opactwo benedyktynów położone w dzielnicy Grund w mieście Luksemburgu, w południowym Wielkim Księstwie Luksemburgu. Podczas spaceru mijaliśmy Katedrę Notre Dame świątynię, która pod koniec XVIII wieku otrzymała cudowny obraz Maria Consolatrix Afflictorum, świętej patronki miasta i narodu. Pałac Wielkich Książąt w Luksemburgu to kolejne znane miejsce, które zobaczyliśmy. Jest on reprezentacyjnym symbolem wielowiekowej historii i splendoru monarchy luksemburskiego. Jego renesansowo-flamandzka fasada robi wrażenie elegancji i przepychu, a każdy detal niesie ze sobą część bogatej przeszłości regionu. Na końcu zaplanowanego zwiedzania udaliśmy się na Plac Guillaume II, gdzie zobaczyliśmy konny pomnik Williama II i pomnik Michela Rodange.
Jednakże największą atrakcją naszej wędrówki było Le Chemin de la Corniche, czyli punkt widokowy, z którego podziwialiśmy starówkę Luksemburga z Pałacem Wielkich Książąt. Miejsce to nazywane jest „najpiękniejszym balkonem Europy”. A samo Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest ono pełne wąskich uliczek, zabytkowych murów i imponujących fortyfikacji.
I...gdy już myśleliśmy, że dzień atrakcji się zakończył nasza niesamowita przewodniczka, Pani Justyna z zaprzyjaźnionego Bis-Pol - biuro podróży, zorganizowała nam niespodziankę: objazdową wycieczkę po Dzielnicy Europejskiej.
Podczas wycieczki po Brukseli mieliśmy okazję zwiedzić wiele niezwykłych miejsc, które ukazały nam piękno i historię stolicy Belgii oraz serca Unii Europejskiej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od imponującego Atomium, symbolu wystawy Expo z 1958 roku. Ta futurystyczna konstrukcja zrobiła na nas ogromne wrażenie, szczególnie panoramiczny widok z najwyższej kuli. Następnie udaliśmy się do Parlamentarium Unii Europejskiej, gdzie dzięki interaktywnym ekspozycjom poznaliśmy zasady funkcjonowania instytucji UE oraz historię integracji europejskiej. To miejsce pozwoliło nam lepiej zrozumieć znaczenie wspólnoty europejskiej. Dodatkową atrakcją naszej europejskiej eskapady była możliwość spotkania się z Panem Robert Biedroń, Posłem Parlamentu Europejskiego, który opowiedział nam o roli przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim, ich wpływie na decyzje unijne i realiach pracy w PE. Podczas spotkania mieliśmy możliwość zadawania pytań i bezpośredniego kontaktu z naszym przedstawicielem w Brukseli. Pan Poseł obiecał spotkać się z nami w murach naszej szkoły. Kolejnym punktem programu było Grand Place – jeden z najpiękniejszych rynków Europy, otoczony zabytkowymi kamienicami cechowymi i XV-wiecznym gotyckim ratuszem, którego strzelista wieża dominuje nad placem. Spacerując po brukowanych uliczkach, dotarliśmy do słynnej rzeźby Manneken Pis, małego chłopca-sikającego, który stał się jednym z symboli miasta. Nie zabrakło też wizyty przy Pałacu Królewskim, siedzibie monarchy, oraz w Katedrze św. Michała i św. Guduli, zachwycającej swoją gotycką architekturą i witrażami.
Podczas wycieczki do stolicy Holandii młodzież miała okazję poznać uroki Amsterdamu, zwiedzając najważniejsze miejsca zarówno z lądu, jak i z perspektywy wody. Plac Dam to centralny punkt Amsterdamu, tętniące życiem miejsce spotkań mieszkańców i turystów. Znajduje się tu m.in. Pałac Królewski oraz Nowy Kościół (Nieuwe Kerk). Podczas rejsu statkiem po kanałach Amsterdamu uczestnicy naszej szkolnej wycieczki mogli podziwiać miasto z innej perspektywy. Trasa obejmowała widok na majestatyczny Pałac Królewski, Dworzec Centralny oraz liczne kamieniczki z czasów Złotego Wieku. Płynąc kanałami, można było poczuć niepowtarzalny klimat XVII-wiecznego centrum miasta, którego układ urbanistyczny wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W trakcie rejsu młodzież miała możliwość zobaczyć również tereny dawnej dzielnicy żydowskiej, niegdyś tętniącej życiem części miasta, która ma ogromne znaczenie historyczne i kulturowe. Znajdują się tu m.in. Portugalska Synagoga oraz Muzeum Historii Żydów. Miłym akcentem dnia była niespodzianka w postaci degustacji tradycyjnych holenderskich serów. Uczniowie mieli okazję spróbować różnych gatunków, poznać ich historię i sposób produkcji.
Nie mogło zabraknąć wizyty na słynnym, pływającym targu kwiatowym (Bloemenmarkt). To jedyne takie miejsce na świecie, gdzie kwiaty – głównie tulipany – sprzedawane są z barki zacumowanej przy kanale Singel. Kolorowe stragany zrobiły duże wrażenie na młodzieży. Na zakończenie dnia uczestnicy odwiedzili jedno z najważniejszych muzeów sztuki w Amsterdamie. Mieli okazję zapoznać się z życiem i twórczością Vincenta van Gogha, oglądając jego najbardziej znane dzieła, takie jak „Słoneczniki” czy „Pokój w Arles”.
Kinderdijk, to miejsce zamyka naszą bogatą listę must see, to wieś położona ok. 15 km na wschód od Rotterdamu, w Niderlandach. Usytuowana jest na polderze, do którego osuszenia zbudowano system wiatraków. Do dzisiaj zachowało się 19 z nich. Powstały w latach 1738 - 1740 r. (po wielkiej powodzi w 1726 r.), a w 1997 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Żegnany kraje Beneluxu i Strasburg wzbogaceni o nową wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim doświadczenia, które poszerzyły nasze kompetencje, nie tylko, językowe i społeczne.
Wszystkie wrażenia oraz związane z tym emocje pozostaną z nami już na zawsze!
Dziękujemy firmie Bis-Pol - biuro podróży za kolejny bardzo udany wyjazd!