12 kwietnia uczniowie wszystkich klas pierwszych miały możliwość wysłuchania wspomnień z Syberii pani Danuty Tukalskiej, która od paru lat prowadzi w naszej szkole prelekcje dotyczące losu Sybiraków. Podczas wykładu pani Tukalska z całą mocą przypomniała nam przedwojenne hasło – Bóg Honor Ojczyzna, umożliwiające przetrwanie wielu Polakom na Syberii. Spotkanie dało nam wiele do myślenia na temat wojny i czasów powojennych.
Wspomnienia z Syberii
- 18.04.2017
Warsztaty na Politechnice Warszawskiej
- 11.04.2017
W dniu 10 kwietnia 2017 r. na Politechnice Warszawskiej odbyły się zajęcia warsztatowe w ramach „Kreatywnego Projektu Zespołowego" - projektu edukacyjnego mającego na celu rozbudowanie zainteresowań z zakresu nauki i działań zespołowych. Uczniowie pracowali pod opieką pracowników uczelni. Praca w grupach miała na celu rozwiązanie rzeczywistego problemu, z wykorzystaniem metody PBL (Problem Based Learning).
Zamek Królewski
- 11.04.2017
W związku ze zbliżającym się Świętem Konstytucji 3 Maja, uczniowie klasy 2a uczestniczyli w lekcji muzealnej na Zamku Królewskim pod tytułem "Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów". Podczas zajęć młodzież miała okazję poznać historię polskiego parlamentaryzmu wcielając się w rolę posłów Sejmu XVII wiecznej Polski.
King's Speech - Student's Speech
- 07.04.2017
07 kwietnia 2017 r. odbył się już II Dzielnicowy Konkurs na najlepiej wygłoszone sławne przemówienie w języku angielskim "King's Speech - Student's Speech". W konkursie udział wzięło siedem szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dzielnicy Wola.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania językiem angielskim, zmotywowanie do doskonalenia sprawności językowych, a przede wszystkim sprawdzenie umiejętności językowych uczniów.
Konkurs, zgodnie z dotychczasowym zwyczajem, przeprowadzony został z dwóch kategoriach wiekowych, w których najlepszymi okazali się:
SZKOŁY GIMNAZJALNE
I miejsce zajęła Lidia Pindel z Gimnazjum Dwujęzycznego Nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego w Zespole Szkół nr 117
II miejsce zajęła Wiktoria Wysokińska z Gimnazjum nr 47 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
III miejsce Marta Jensen z z Gimnazjum Dwujęzycznego Nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego w Zespole Szkół nr 117
SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
I miejsce Mateusz Wietrak z Zespołu Szkół Nr 36 im. Marcina Kasprzaka
II miejsce Kasper Kubiak z Zespołu Szkół Nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego
III miejsce Konrad Klemczyński z XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta
NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI otrzymał Kasper Kubiak z Zespołu Szkół Nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego
Serdecznie wszystkim dziękujemy, gratulujemy doskonałego występu i zapraszamy do udziału, w konkursie, za rok!
Warsztaty w Instytucie Europeistyki
- 07.04.2017
04.03.2017 r. uczniowie klasy 2 c i 3 d mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną Instytutu Europeistyki WNPiSM Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie spotkania poznaliśmy Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych z perspektywy wykładowców i samorządu studenckiego. Na zakończenie spotkania wysłuchaliśmy wykładu pana prof. Piotra Wawrzyka na temat prawa i instytucji UE.
Wolontariat - spotkania z ciekawymi ludźmi
- 01.04.2017
Już po raz trzeci w tym roku szkolnym wolontariusze pojechali na Bródno, gdzie przy ul. Poborzańskiej 33. Siostry Miosjonarki Miłości codziennie przygotowują obiad bezdommnym. Czasami tych potrzebujących jest ponad sto, dziś bylo ich 68. Zakasujemy rękamy i nalewamy zupę, herbatę, pomywamy, sprzatamy, a wszystkich obdarzamy - tak jak uczyła tego Matka Teresa z Kalkuty - serdecznym uśmiechem. Spotykamy tam siostry z różnych krajów świata, a 29 marca spotkaliśmy dodatkowo dwie ciekawe wolontariuszki z Domu Serca na Żeraniu (pomagają ubogim, towarzyszą osamotnionym i cierpiącym)- jedna pochodzi z Argentyny, druga z Rumunii. To były naprawdę ciekawe spotkania.
Kwietniowy numer gazetki - zapraszamy do lektury!
- 09.06.2017
Dzień Teatru - obchodzimy i my!
- 29.03.2017
28 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru, który artyści "Sceny na Miłej" oraz sympatycy teatru, z naszej szkoły, spędzili w Teatrze Rampa na wielkanocnej odsłonie jednej z najgłośniejszych rock oper świata - Jesus Christ Superstar!
Spektakl zaskoczył nas profesjonalizmem wykonania oraz dynamicznością przechodzenia z jednej sceny w drugą. Efekt taki dyrektor Teatru Rampa uzyskał dzięki połączeniu zawodowej pasji doświadczonych aktorów z entuzjazmem wybitnych młodych wykonawców. To było nie tylko spotkanie z teatrem i tekstem, ale i dobrą muzyką. Z jednej strony widowisko dostarczyło nam dobrej rozrywki, z drugiej zaś zmusiło do głębszej refleksji, a Jezus, w tej roli Jakub Wocial, był boski!
Zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
- 12.04.2017
Wszystkie szkoły, które wzięły udział w projekcie Szkoła Dialogu, otrzymały możliwość darmowego zwiedzania wystawy stałej z przewodnikiem w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To największa, najdroższa i najbardziej skomplikowana technicznie multimedialna ekspozycja w Polsce opowiadająca 1000 lat historii Żydów Polskich. Wystawa składa się z ośmiu galerii, które opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów. Przedstawione są w nich kolejne etapy w historii: od legend o przybyciu Żydów na te ziemie, przez pierwsze ich osadnictwo, rozwój kultury, różnorodności społecznej, religijnej i politycznej, burzliwe wydarzenia sprzed wieków i czas Zagłady, aż do współczesności.
Z możliwości obejrzenia tej wystawy skorzystaliśmy 30 marca 2017r. To naprawdę była niezwykle interesująca podróż w czasie.
Sekrety radia
- 28.03.2017
27 marca grupą uczniów z koła dziennikarskiego wybraliśmy się na wycieczkę do Polskiego Radia. Polskie Radio publiczne ma cztery anteny. W budynku, w którym się znajdowaliśmy (przy Al. Niepodległości) znajdują się program I, II i IV, program III ma swoją siedzibę przy ul. Myśliwieckiej. Opowiedziano nam o pracy w radiu, gdzie potrzebne jest posiadanie atutów takich jak: dobra dykcja, wiedza ogólna, refleks, wyczucie czasu, błyskotliwość, przyjemna dla ucha barwa głosu, ważne jest tez posługiwanie się piękną polszczyzną i pełne skupienie na wykonywanej pracy. Byliśmy świadkami audycji na żywo („Cztery pory roku”, audycja Romana Czejarka). Mieliśmy okazję stać obok migającej czerwonej lampki ON AIR, czując się tym samym jak reżyser obserwujący redaktorów zza reżyserki. Widzieliśmy też prace konserwacyjne w studiu nagraniowym. Odbywają się one raz na dwa tygodnie. Wówczas należy wyczyścić mikrofony, kamery, konsoletę, sprawdzić jakość sprzętu technicznego. Byliśmy nawet w archiwum Polskiego Radia (fonoteka), gdzie znajdują się liczne zbiory dźwiękowe, tj. uwiecznione na taśmach nagrania piosenek, całe koncerty czy audycje.
To była prawdziwa przygoda!
Dialogi o NIEPODLEGŁEJ
- 28.03.2017
27.03.2017 r. w Muzeum Niepodległości uczestniczyliśmy w projekcie „Dialogi o NIEPODLEGŁEJ - patriotyzm w świadomości młodych warszawiaków”, będącym dwugłosem historyka i badacza literatury i wpisującym się w edukację: historyczną, patriotyczną i obywatelską. Poprzez wiedzę z wydarzeń związanych z historią Polaków w latach 1914-1944 przeanalizowaliśmy, co oznaczał patriotyzm w życiu naszych przodków– JAKIE BYŁY WZORCE WYCHOWAWCZE, które tak silnie związały młode pokolenie z Ojczyzną, dając tak liczne przykłady postaw wzorcowo patriotycznych i heroicznych.
Uczniowie z klasy 2 c, którym towarzyszyli reprezentanci koła teatralnego z klasy 2 a i koła varsavianistycznego z klasy 1 a i 2 b, mieli możliwość odpowiedzi na pytania typu:
CO JA ROBIĘ dla Ojczyzny?
• jakie rocznice obchodzę i dlaczego?
• jakie formy obchodów są dla mnie znaczące, ważne i twórcze ?
• komu i dlaczego należy stawiać pomniki ?
• jakie wzorce patriotyczne w sztuce / literaturze, muzyce, sztukach plastycznych / są mi bliskie?
Laureaci konkursu
- 25.03.2017
Serdecznie gratulujemy Natalii Owczarczyk i Oli Kwiatkowskiej z klasy 2B za zajęcie 3 miejsca w VII międzyszkolnym konkursie interdyscyplinarnym „CZTERY ŻYWIOŁY”. Patronami konkursu byli: Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Geograficzne oraz Muzeum Ziemi. Wyróżnienie w konkursie otrzymali również Daniel Kwiatkowski i Krzysztof Lib z klasy 2C. Dobra robota!
Warsztaty na UTH
- 24.03.2017
23.03.2017 r. klasy 1 c i 2 c wraz z wychowawcami mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną Uczelni Techniczno – Handlowej im. H. Chodkowskiej, z którą 02.02.2017 nasze liceum nawiązało współpracę dydaktyczną, organizacyjną oraz patronacką. Program wizyty był bardzo ciekawy, szczególnie zainteresował nas warsztat „ Jak się uczyć, żeby się nauczyć?” i „Dyskryminacja a prawa człowieka” prowadzone przez wykładowców uczelni.
PoczytajMY!
- 24.03.2017
W ramach realizacji projektu PoczytajMY! 22 marca 2017 r. wolontariusze Koła Bibliotecznego Julia Gepner i Dominik Boczar odwiedzili Przedszkole przy ulicy Miłej. Tym razem czekały na nas dzieci z grupy Gumisiów. Temetam sptkania były morskie opowieści.
Przedszkolaki z przejęciem wsłuchiwały się w historię chłopca okrętowego Gustawa. Dzieci miały okazję poznać trudne wyrazy związane z żeglugą np.: abordaż, reja, gniazdo bocianie, okrętowy majtek. Nie zabrakło też „iście pirackich” zabaw: przeciągania liny i sprawdzianu celności w postaci rzutów do tarczy, zorganizowanych przez pomysłowych uczniów klasy 1C.
UWAGA Konkurs Dzielnicowy!
- 23.03.2017
II Dzielnicowy Konkurs na najlepiej wygłoszone sławne przemówienie w języku angielskim
„King’s Speech – Student’s Speech”
FORMA: wygłoszenie sławnego przemówienia ( czas trwania 3-5 min) i przebranie się za sławną osobę, która tę mowę wygłosiła.
TERMIN: 07 kwietnia 2017 r.
UWAGA KONKURS!
- 23.03.2017
II Dzielnicowy Konkurs
"Jeden z Dziesięciu"
Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów Dzielnicy Wola do ucziału w konkursie "Jeden z Dziesięciu"
Po prostu... Filharmonia!
- 28.03.2017
19.03.2017 r. melomani z naszej szkoły (kl. 1 c, 2 a, 2 c, 3 b) mieli przyjemność wysłuchania koncertu pt. Skąd się wziął romantyzm? - Z potrzeby intymności…
Kompozycje Ludwiga van Beethovena - Trio fortepianowe c-moll op. 1 nr 3, Josepha Haydna -Trio fortepianowe C-dur Hob. XV:27, Ludwiga van Beethovena - Sonata fortepianowa cis-moll op. 27 nr 2 Księżycowa, Ludwiga van Beethovena - Trio fortepianowe D-dur op. 70 nr 1 Duch brawurowo wykonała L'Armée des Romantiques (Armia Romantyków) w składzie: Rémy Cardinale - fortepiano, Sue-Ying Koang – skrzypce, Emmanuel Balssa – wiolonczela.
Spotkania z niezwykłymi ludźmi
- 02.04.2017
17 marca wolontariusze przygotowujący sie do akcji ŻONKILE udali sie do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na niezwykle intersujące spotkanie z osobą ocalałą z holokaustu dzięki dobrym Polakom, a także ogromnej woli przeżycia - p. Krystyną Budnicką. Gdy w Warszawie rozpoczęła się II wojna światowa, mała Hena Kuczer (dziś Krystyna Budnicka) miała siedem lat. W trakcie wojny straciła całą swoją żydowską rodzinę. Choć opowiadała nam o swej strasznej historii i niewiarygodnym okrucieństwie wojny, widać było, że nie czuje do nikogo nienawiści, emanuje dobrocią i wdzięcznością dla ludzi, którzy jej pomogli przetrwać tę gehennę. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy tę osobę poznać.
Szkoła Dialogu 2016
- 02.04.2017
Jak co roku Forum Dialogu zorganizowało Galę, aby podsumować i docenić działania uczniów z całej Polski, którzy w ramach programu Szkoła Dialogu odkrywają żydowską przeszłości swoich miasteczek. W tym dniu nie zabrakło i uczniów naszej szkoły, którzy pod kierunkiem trenerów Forum Dialogu Między Narodami p. Doroty Cieślik i p. Marysi Pawlak, od 28 października do 18 grudnia 2016 r., odkrywali historię przedwojennej ludności żydowskiej w Warszawie oraz samodzielnie przygotowali projekt, który ma na celu upamiętnienie wielowiekowego wspólnego koegzystowania Żydów i Polaków w tym samym mieście.
Dzięki pracy uczniów klasy 2c oraz p. Elżbiety Kunowskiej, p. Joanny Pliszki oraz p. Michała Osypowicza nasza szkoła otrzymała tytuł Szkoły Dialogu 2016
informacja_prasowa_Gala_programu_Szkola_Dialogu_2016_Nagrody_Rozdane.docx
Marcowy numer gazetki już gotowy!
- 17.03.2017
Archiwum Aktualności