15 stycznia uczniowie naszej szkole, po raz kolejny, brali udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Miło nam zakomunikować, że Sztab WOŚP Targówek zebrał w tym roku rekordową kwotę 418 311, 98 zł.
WOŚP 2017
- 20.01.2017
- Dziękujemy Wam za pomoc i poświęcony czas, ale przewszystkim za serce włożone w akcję!Rekordy są fajne, ale to Wy stworzyliście tę fantastyczną atmosferę!
Dzień bez papierosa
- 19.01.2017
13 stycznia 2017 r. (piątek) obchodziliśmy SZKOLNY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA pod hasłem Lepsze jabłko niż papieros. Happening był organizowany przez uczniów ze Szkolnego Koła PCK oraz z kl. Ib pod opieką wychowawcy oraz pod czujnym okiem i z wielką pomocą Pani Pedagog.
Tydzień wcześniej uczniowie klasy I b przygotowali ekspozycję dotyczącą szkodliwości palenia, plakaty, gazetki na korytarzach szkoły, które zawierały ważne informacje dotyczące wpływu palenia na zdrowie, np. dane statystyczne dotyczące zachorowalności i umieralności z powodu palenia tytoniu, wiadomości o zabójczym składzie dymu tytoniowego i inne...
Dwóch uczniów przebranych za papierosy podczas przerw (13-stego w piątek) rozdawało w naszej szkole jabłka z etykietką Lepsze jabłko niż papieros, promując wśród społeczności szkolnej zdrowy styl życia i modę na NIEPALENIE. Na zakończenie akcji - na dużej przerwie - uczniowie mogli obejrzeć prezentację i pouczający film dotyczące skutków palenia papierosów.
Spotkania z teatrem cz. 2
- 31.01.2017
12.01.2017 r. Szkolni Miłośnicy Teatru obejrzeli spektakl „Matka Curage i jej dzieci” Bertolda Brechta w reżyserii Michała Zadary. Teatr Narodowy przedstawieniesygnuje słowami: „ Warszawa płonie. We wrześniu 1939 roku Bertolt Brecht pisze sztukę o wojnie trzydziestoletniej w XVII wieku. W roku 2016 Michał Zadara wystawia tę sztukę, myśląc o wojnie w roku 2025”.
„Matka...” jest najgłośniejszą premierą sezonu w Narodowym. Spektakl kusi gwiazdorską obsadą – w rolę tytułowej Courage wciela się Danuta Stenka, jako komiczny pastor konformista występuje Zbigniew Zamachowski. W pamięć zapada również scenograficzna instalacja Roberta Rumasa – gigantyczna makieta współczesnej Warszawy po wojennej apokalipsie oraz songi w aranżacjach Jacka „Budynia” Szymkiewicza i wykonaniu aktorów Narodowego. J.P. Sartre, mówiąc o B. Brechcie stwierdził, że „rolą dramatopisarza pozostaje pokazanie nam, kim jesteśmy – ofiarami i jednocześnie współwinowajcami. Dlatego sztuki Brechta tak nami wstrząsają”. Faktycznie, po zakończonym spektaklu byliśmy wstrząśnięci i dyskutowaliśmy na temat wojny i jej okrucieństw.
Kącik czytelniczy Traugutta
- 19.01.2017
Kącik czytelniczy Traugutta to kolejna realizacja zadania określonego w ramach szkolnej akcji czytelniczej. Obok Dnia SF, Klubu książki czy też akcji czytelniczych i projektów każdy uczeń naszej szkoły ma możliwość, w wolnej chwili, zapocznać się propozycją czytelniczą kącika.
Zmieniamy wizerunek - biblioteka szkolna
- 19.01.2017
W drugiej połowie roku 2016 w naszej szkole odbywały się remonty różnych pomieszczeń. Na naszych oczach zmieniała się szkoła.
Pod koniec listopada 2016 zakończył się remont biblioteki, a i prace porządkowe dobiegają już końca. Zapraszamy do galerii.
Zmieniamy wizerunek - siłownia
- 19.01.2017
W drugiej połowie roku 2016 w naszej szkole odbywały się remonty różnych pomieszczeń. Na naszych oczach zmieniała się szkoła. Obok najbardziej zauważalnych zmian na holu głównym odzyskaliśmy już nową siłownię.
Zmieniamy wizerunek - hol główny
- 19.01.2017
W drugiej połowie roku 2016 w naszej szkole odbywały się remonty różnych pomieszczeń. Na naszych oczach zmieniała się szkoła. Zapraszamy do galerii obrazującej zmiany, jakie zaszły na holu głównym szkoły.
Styczniowy numer gazetki już dostępny!
- 06.01.2017
Nasi uczniowie profesjonalnymi dziennikarzami
- 11.01.2017
W okresie trzech ostatnich miesięcy, tj. październik – grudzień 2016, uczniowie XLV LO działający w kole dziennikarskim i piszący artykuły do „Monitora Traugutta” kształcili swój warsztat pisarski w ramach Akademii Młodego Dziennikarza, organizowanej przez Zespół Placówek Europejskiego Domu Spotkań Młodzieży i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce oraz podczas Laboratorium Dziennikarskiego Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Dziennikarze prasy szkolnej z pasją zdobyli nie tylko profesjonalny warsztat, ale spotkali się również ze znanymi dziennikarzami, mieli możliwość publikacji własnych materiałów. Warsztaty ukończyli i dyplom otrzymali:
- Dominika Nylec, IIA (Akademii Młodego Dziennikarza),
- Kacper Chyła, IC (Laboratorium Dziennikarskie),
- Wiktoria Kozieja, IIC (Laboratorium Dziennikarskie),
- Wiktoria Gołębiewska, IIC (Laboratorium Dziennikarskie),
- Agata Berkowska, IIIC (Laboratorium Dziennikarskie),
- Jolanta Zakrzewska, IIIC (Laboratorium Dziennikarskie).
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Jasełka szkolne
- 23.12.2016
Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w czasy narodzin Chrystusa.
22 grudnia, w ostatnim dniu zajęć przed przerwą świąteczną, w klasach odbyły się uroczyste wigilie z wychowawcami. W atmosferze pełnej miłości i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń, a na klasowych ławkach nie zabrakło wigilijnych potraw i dekoracji. Następnie blask światełek i gwiazdy betlejemskiej oraz piękny śpiew kolęd wprowadził społeczność szkolną i zaproszonych gości w magiczny nastrój świąt.Uczniowie klasy IIA pod kierunkiem pana Grzegorza Dudka oraz ks. Adama Gorlewskiego przygotowali jasełka przypominające wydarzenia związane z narodzinami Chrystusa, abyśmy po raz kolejny przeżyli tajemnicę Bożego Narodzenia.
Tegoroczne jasełka były radosne, młodzi aktorzy wprowadzili uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój. Mądre słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką dziecinną ufnością czekamy właśnie na Święta Bożego Narodzenia.
Kiermasz świąteczny
- 23.12.2016
Dnia 20 grudnia 2016 r. (wtorek) w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny organizowany przez Szkolne Koło PCK oraz Wolontariat.
Dużo osób włączyło się w przygotowanie ozdób świątecznych, stroików, kartek świątecznych, pierników, ciast na sprzedaż. Wspólnie z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami zebraliśmy 210 zł.Dochód ze sprzedaży zostanie w całości przeznaczony dla chorej córki absolwentki naszej szkoły: Maja jest córeczką naszej absolwentki Ani Dowejko, ma niecałe półtora roku. Ta malutka i cudowna dziewczynka jest chora na nowotwór. Jednak polskim lekarzom od ponad miesiąca nie udało się zdiagnozować, co dokładnie siedzi w jej główce. Wynika to z bardzo trudnego umiejscowienia nowotworu. Dziewczynka już straciła słuch w prawym uchu. Nadzieja jest w wyjeździe do niemieckiego szpitala.
/https://www.facebook.com/
ArmiaMajeczki/?fref=ts Pomóc Mai można dokonując wpłaty na konto:
Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”
Bank Zachodni WBK
Numer konta: 31 1090 2835 0000 0001 21731374
Tytuł przelewu: „676 pomoc dla Mai Kuklińskiej”
Jesienny liść - konkurs fotograficzny
- 23.12.2016
Od dwóch dni już zima, czas więc podsumować jesienny konkurs fotograficzny. Konkurs wygrała Marlena Baraban z klasy 3C, drugie miejsce zajęła Ewelina Dąbrowska z klasy 2B. Zwycięskie prace zamieszczamy w galerii szkolnej, oraz zostaną wywieszone na korytarzu. Rozdanie nagród wkrótce.
PoczytajMY!
- 22.12.2016
- W grudniu w ramach akcji PoczytajMY! gościliśmy na zajęciach z bajkoterapii w Szkole Podstawowej nr 222 im. J. Brzechwy. Uczennice z Koła Bibliotecznego: Julia Gepner, Angelika Bizoń, Wiktoria Pazińska, Aleksandra Prusakiewicz i Zuzanna Dworakowska wybrały do prezentacji utwór E.T.A. Hoffmanna pod tytułem: "Dziadek do orzechów", który swoim tematem wprowadza w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.Dzieci z zainteresowaniem śledziły historię dwójki bohaterów Freda i Klary, odpowiadały na przygotowane przez wolontariuszki pytania do tekstu, rozwiązały rebus nawiązujący do tytułu książki, wyszukiwały różnice między zaprezentowanym fragmentem baletu Piotra Czajkowskiego a tekstem Hoffmanna i wypełniały karty pracy, gdzie ozdabiały choinkę zgodnie z opisem w odczytanym tekście.Na zakończone dzieci chętnie podchodziły do uczennic z Koła Bibliotecznego i dzieliły się swoimi wcześniejszymi doświadczeniami z "Dziadka do orzechów" - obejrzane bajki, w których występował czy balet.
Warsztaty kaligrafii copperplate
- 20.12.2016
W sobotę 18 grudnia Sandra Chylińska oraz Natalia Gadomska brały udział w 8-godzinnym seminarium kaligraficznym z kursywy angielskiej, czyli Copperplate Script, na poziomie podstawowym. Warsztaty były skierowane dla miłośników pięknego pisania, którzy nie mieli do tej pory styczności z przyborami do kaligrafii, a także dla wszystkich literników i innych zawodów, które w centrum zainteresowania stawiają literę. W przypadku naszych uczennic, stanowiły nagrodę za prowadzenie kroniki szkolnej.
Warsztaty trwały od 10:00 do 19:00 i obejmowały takie zagadnienia jak kaligrafowanie ołówkiem, planowanie tekstu ołówkiem, korzystanie z 5 rodzajów stalówek do kaligrafii, próby na różnych papierach, technika kaligrafowania pędzlem. Podczas warsztatów studiowano wzory kursywy angielskiej wg XVIII-wiecznych angielskich mistrzów, w tym głównie G. Bickhama, Italian Copperplate Script, Spencerian Script, polskie znaki diakrytyczne.
Warsztaty z powieściopisarzem
- 22.12.2016
15 grudnia odbyły się kolejne warsztaty pisarskie z Jackiem Getnerem, pisarzem i scenarzystą filmowym oraz telewizyjnym. Pan Jacek podzielił się z uczniami swoimi doświadczeniami w pisaniu scenariusza do serialu "Klan". Na podstawie przygotowanego treatmentu młodzież rozpisała scenę dialogową z wykorzystaniem techniki pingpongowej. Wszyscy szybko poczuli klimat, który wytwarza się między twórcą a tworzywem podczas aktu tworzenia. Uczestnicy warsztatów zrozumieli, że komponowanie fabuły filmu lub serialu jest ściśle związane z wizualizacją - myśleniem ujęciami, mimiką postaci, dźwiękami i muzyką, a profesjonalny scenarzysta nieustannie szlifuje swoje umiejętności.
100-lecie Woli
- 23.12.2016
Dla mieszkańców Woli rok 2016 jest rokiem szczególnym. 100 lat temu Wola została włączona w obszar administracyjny Warszawy. Przez cały rok wolskie szkoły i przedszkola organizowały konkursy, spotkania i koncerty, aby uczcić to ważne wydarzenie i ukazać bogaty oraz różnorodny dorobek naszej Dzielnicy.
8 grudnia 2016 roku w Hali Sportowej „Koło” odbyła się gala podsumowująca oświatowe działania związane z obchodami jubileuszu 100 - lecia stołeczności Woli. Jej organizatorem byli Rada i Zarząd Dzielnicy Wola. W uroczystości wzięli udział: Pan Michał Szczerba Poseł na Sejm RP, Pani Małgorzata Żuber - Zielicz Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny Rady m.st. Warszawy, Radni Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Pan Krzysztof Strzałkowski Burmistrz Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, Pani Grażyna Orzechowska - Mikulska Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, Pan Adam Hać Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, dyrektorzy wolskich przedszkoli i szkół oraz ponad 1000 uczniów.
Galę prowadzili uczniowie naszej szkoły - Wiktoria Kozieja i Mateusz Gzyra.
Na scenie, w wykonaniu młodych wolskich artystów, rozbrzmiewały słowa i melodie związane z historią i teraźniejszością naszej Dzielnicy. Gala 100 - lecia stołeczności Woli stała się też okazją do wręczenia nagród 37 uczniom, którzy wyróżniają się bezinteresowną działalnością na rzecz innych i środowiska lokalnego. Wśród tych uczniów znalazła się i nasza ucznnica - Dominika Nylec.
Obchody jubileuszowe uświetnił koncert piosenkarki – Natalii Szroeder.
Miła atmosfera udzielała się wszystkim.
Raz jeszcze wolska społeczność oświatowa udowodniła, że o jej wyjątkowości i sile świadczą ludzie, ich zaangażowanie, postawa i pozytywna energia.100 lat !
Konkurs na kartkę
- 12.12.2016
- Przez ostatnie trzy tygodnie nasi uczniowie mogli wziąć udział w szkolnym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę bożonarodzeniową w języku niemieckim. Laureatem został Ernest Korus z klasy IIID. Bardzo dziękujemy pozostałym uczestnikom:Ciebielski Bartosz, IIIC; Justyna Borowska, IIIB; Katarzyna Przygoda, IIID; Julia Biwojno, IIIB; Sylwia Markowiak, IIC; Klaudia Bednarek, IIID. Bardzo dziękujemy za udział w przedsięwzięciu i zachęcamy do dalszej aktywności.
Festiwal Filmów Historycznych
- 18.12.2016
07.12.2016 r. klasa II c wzięła udział w pokazie filmowym, zorganizowanym przez Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej wraz z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Historycznych i Wojskowych. W ramach edukacji historycznej obejrzeliśmy film pt. „Krzyż i Korona” w reż. Zdzisława Cozaca. Po zakończonej projekcji mieliśmy możliwość spotkania z reżyserem. Jednogłośnie możemy stwierdzić, że obejrzany film zrobił na nas duże wrażenie.
Dzień Wolontariatu
- 02.01.2017
Po wspaniałym spotkaniu integracyjnym w szkole 5 grudnia 2016 roku (zorganizowanym w 90% przez Luizę Akach z IB) skorzystaliśmy z zaproszenia Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia i udaliśmy się na spotkanie, które odbyło się o godz.18.00 w Sali Teatralnej Gimnazjum nr 46 im. Szarych Szeregów przy ul. M. Kasprzaka 1/3 w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Obecni tam wolonatriusze Stasiek, Luiza i Wiktoria otrzymali odznaki wolonatriusza, a największą radość sprawił nam p.Jan Faberski, który odbierając główną nagrodę podkreślił, że bywa również w Liceum Traugutta. Pan Jan krwiodawcą jest od 18 roku życia. W swoim życiu oddał aż 42 litry krwi. Aktualnie zajmuje się promowaniem krwiodawstwa spotykając się z młodzieżą, również w naszej szkole. To było bardzo sympatyczne spotkanie.
Archiwum Aktualności