Od dwóch dni już zima, czas więc podsumować jesienny konkurs fotograficzny. Konkurs wygrała Marlena Baraban z klasy 3C, drugie miejsce zajęła Ewelina Dąbrowska z klasy 2B. Zwycięskie prace zamieszczamy w galerii szkolnej, oraz zostaną wywieszone na korytarzu. Rozdanie nagród wkrótce.
Jesienny liść - konkurs fotograficzny
- 23.12.2016
PoczytajMY!
- 22.12.2016
- W grudniu w ramach akcji PoczytajMY! gościliśmy na zajęciach z bajkoterapii w Szkole Podstawowej nr 222 im. J. Brzechwy. Uczennice z Koła Bibliotecznego: Julia Gepner, Angelika Bizoń, Wiktoria Pazińska, Aleksandra Prusakiewicz i Zuzanna Dworakowska wybrały do prezentacji utwór E.T.A. Hoffmanna pod tytułem: "Dziadek do orzechów", który swoim tematem wprowadza w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.Dzieci z zainteresowaniem śledziły historię dwójki bohaterów Freda i Klary, odpowiadały na przygotowane przez wolontariuszki pytania do tekstu, rozwiązały rebus nawiązujący do tytułu książki, wyszukiwały różnice między zaprezentowanym fragmentem baletu Piotra Czajkowskiego a tekstem Hoffmanna i wypełniały karty pracy, gdzie ozdabiały choinkę zgodnie z opisem w odczytanym tekście.Na zakończone dzieci chętnie podchodziły do uczennic z Koła Bibliotecznego i dzieliły się swoimi wcześniejszymi doświadczeniami z "Dziadka do orzechów" - obejrzane bajki, w których występował czy balet.
Warsztaty kaligrafii copperplate
- 20.12.2016
W sobotę 18 grudnia Sandra Chylińska oraz Natalia Gadomska brały udział w 8-godzinnym seminarium kaligraficznym z kursywy angielskiej, czyli Copperplate Script, na poziomie podstawowym. Warsztaty były skierowane dla miłośników pięknego pisania, którzy nie mieli do tej pory styczności z przyborami do kaligrafii, a także dla wszystkich literników i innych zawodów, które w centrum zainteresowania stawiają literę. W przypadku naszych uczennic, stanowiły nagrodę za prowadzenie kroniki szkolnej.
Warsztaty trwały od 10:00 do 19:00 i obejmowały takie zagadnienia jak kaligrafowanie ołówkiem, planowanie tekstu ołówkiem, korzystanie z 5 rodzajów stalówek do kaligrafii, próby na różnych papierach, technika kaligrafowania pędzlem. Podczas warsztatów studiowano wzory kursywy angielskiej wg XVIII-wiecznych angielskich mistrzów, w tym głównie G. Bickhama, Italian Copperplate Script, Spencerian Script, polskie znaki diakrytyczne.
Warsztaty z powieściopisarzem
- 22.12.2016
15 grudnia odbyły się kolejne warsztaty pisarskie z Jackiem Getnerem, pisarzem i scenarzystą filmowym oraz telewizyjnym. Pan Jacek podzielił się z uczniami swoimi doświadczeniami w pisaniu scenariusza do serialu "Klan". Na podstawie przygotowanego treatmentu młodzież rozpisała scenę dialogową z wykorzystaniem techniki pingpongowej. Wszyscy szybko poczuli klimat, który wytwarza się między twórcą a tworzywem podczas aktu tworzenia. Uczestnicy warsztatów zrozumieli, że komponowanie fabuły filmu lub serialu jest ściśle związane z wizualizacją - myśleniem ujęciami, mimiką postaci, dźwiękami i muzyką, a profesjonalny scenarzysta nieustannie szlifuje swoje umiejętności.
100-lecie Woli
- 23.12.2016
Dla mieszkańców Woli rok 2016 jest rokiem szczególnym. 100 lat temu Wola została włączona w obszar administracyjny Warszawy. Przez cały rok wolskie szkoły i przedszkola organizowały konkursy, spotkania i koncerty, aby uczcić to ważne wydarzenie i ukazać bogaty oraz różnorodny dorobek naszej Dzielnicy.
8 grudnia 2016 roku w Hali Sportowej „Koło” odbyła się gala podsumowująca oświatowe działania związane z obchodami jubileuszu 100 - lecia stołeczności Woli. Jej organizatorem byli Rada i Zarząd Dzielnicy Wola. W uroczystości wzięli udział: Pan Michał Szczerba Poseł na Sejm RP, Pani Małgorzata Żuber - Zielicz Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny Rady m.st. Warszawy, Radni Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Pan Krzysztof Strzałkowski Burmistrz Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, Pani Grażyna Orzechowska - Mikulska Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, Pan Adam Hać Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, dyrektorzy wolskich przedszkoli i szkół oraz ponad 1000 uczniów.
Galę prowadzili uczniowie naszej szkoły - Wiktoria Kozieja i Mateusz Gzyra.
Na scenie, w wykonaniu młodych wolskich artystów, rozbrzmiewały słowa i melodie związane z historią i teraźniejszością naszej Dzielnicy. Gala 100 - lecia stołeczności Woli stała się też okazją do wręczenia nagród 37 uczniom, którzy wyróżniają się bezinteresowną działalnością na rzecz innych i środowiska lokalnego. Wśród tych uczniów znalazła się i nasza ucznnica - Dominika Nylec.
Obchody jubileuszowe uświetnił koncert piosenkarki – Natalii Szroeder.
Miła atmosfera udzielała się wszystkim.
Raz jeszcze wolska społeczność oświatowa udowodniła, że o jej wyjątkowości i sile świadczą ludzie, ich zaangażowanie, postawa i pozytywna energia.100 lat !
Konkurs na kartkę
- 12.12.2016
- Przez ostatnie trzy tygodnie nasi uczniowie mogli wziąć udział w szkolnym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę bożonarodzeniową w języku niemieckim. Laureatem został Ernest Korus z klasy IIID. Bardzo dziękujemy pozostałym uczestnikom:Ciebielski Bartosz, IIIC; Justyna Borowska, IIIB; Katarzyna Przygoda, IIID; Julia Biwojno, IIIB; Sylwia Markowiak, IIC; Klaudia Bednarek, IIID. Bardzo dziękujemy za udział w przedsięwzięciu i zachęcamy do dalszej aktywności.
Festiwal Filmów Historycznych
- 18.12.2016
07.12.2016 r. klasa II c wzięła udział w pokazie filmowym, zorganizowanym przez Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej wraz z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Historycznych i Wojskowych. W ramach edukacji historycznej obejrzeliśmy film pt. „Krzyż i Korona” w reż. Zdzisława Cozaca. Po zakończonej projekcji mieliśmy możliwość spotkania z reżyserem. Jednogłośnie możemy stwierdzić, że obejrzany film zrobił na nas duże wrażenie.
Dzień Wolontariatu
- 02.01.2017
Po wspaniałym spotkaniu integracyjnym w szkole 5 grudnia 2016 roku (zorganizowanym w 90% przez Luizę Akach z IB) skorzystaliśmy z zaproszenia Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia i udaliśmy się na spotkanie, które odbyło się o godz.18.00 w Sali Teatralnej Gimnazjum nr 46 im. Szarych Szeregów przy ul. M. Kasprzaka 1/3 w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Obecni tam wolonatriusze Stasiek, Luiza i Wiktoria otrzymali odznaki wolonatriusza, a największą radość sprawił nam p.Jan Faberski, który odbierając główną nagrodę podkreślił, że bywa również w Liceum Traugutta. Pan Jan krwiodawcą jest od 18 roku życia. W swoim życiu oddał aż 42 litry krwi. Aktualnie zajmuje się promowaniem krwiodawstwa spotykając się z młodzieżą, również w naszej szkole. To było bardzo sympatyczne spotkanie.
Świąteczna zbiórka z PCK
- 12.12.2016
Dnia 04.12.2016 r. (niedziela) w godz.12.00 - 14.00 w Tesco przy ulicy Górczewskiej w Warszawie uczniowie Szkolnego Koła PCK z XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta (przy współpracy z Rejonowym Oddziałem PCK w Warszawie) zbierali pieniądze do puszek na świąteczne paczki dla dzieci z ubogich rodzin, pokazując resuscytację i opowiadając o pierwszej pomocy.
Grudniowy numer gazetki szkolnej!
- 06.01.2017
Finał Debat Oxfordzkich
- 23.12.2016
W dniu dzisiejszym w Wolskim Centrum Kultury przy ul. Obozowej 85 miała miejsce gala podsumowująca projekt „Licealna Akademia Wiedzy i Pierwszej Pomocy”.
W finałowej debacie nt. „XXI wiek to czas pokolenia młodzieży kanapowej” o tytuł Licealnego Mistrza Debat Oksfordzkich walczyły: III LO im. gen. J. Sowińskiego z XXIV LO im. C. K. Norwida. Stosunkiem głosów 65:58 tytuł oraz puchar zdobyło III Liceum Ogólnokształcace im. gen. Józefa Sowińskiego.
Zwycięzcom, finalistom oraz dwóm pozostałym szkołom biorącym udział w projekcie - XII LO im. Henryka Sienkiewicza i XLV Liceum im. Romualda Traugutta.
Gratulujemy!
Spotkania z teatrem
- 07.12.2016
"Spotkania z teatrem" to cykl wydarzeń organizowanych przez Panią Joannę Pliszkę oraz Panią Annę Dorosz, nauczycielki języka polskiego naszej szkoły, dla Szkolnych Miłośników Teatru.
30.11.2016 r. Szkolni Miłośnicy Teatru obejrzeli „Szkołę żon” Moliera – jedną z najlepszych komedii klasycyzmu francuskiego. Spektakl Jacquesa Lassalle’a z Andrzejem Sewerynem, Anną Cieślak, Olgierdem Łukaszewiczem jest współczesnym odczytaniem utworu, gdzie – jak twierdzi reżyser – z wielką satysfakcją przekłada niuanse francuskiej literatury na polską wrażliwość.
Andrzejki 2016
- 07.12.2016
Nawiązując do wielowiekowej tradycji, pierwsze Andrzejki w naszym kraju to 1557 rok, nasz samorząd jak co roku 30 listopada, zorganizował wieczór wróżb świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.
Mamy nadzieję, że udało Wam się wywróżyć to co czeka Was w nadchodzący rok. Jak pokazuje statystyka dużą popularnością wróżby cieszyły się wśród uczniów klas trzecich, ciekawe co chcieli Oni sprawdzić?
Wycieczka do oczyszczalni ścieków "Czajka"
- 01.12.2016
W dniu 30.11.2016 Klasa 2B pod opieką A.Olszyny i M.Osypowicza w ramach przedmiotu Edukacja Ekologiczna mieli przyjemność zwiedzić oczyszczalnię ścieków "Czajka", znajdującą się na odległej Białołęce. Mimo trudnych warunków pogodowych uczniowie prześledzili proces oczyszczania ścieków od źródła po odprowadzenie czystej wody do Wisły.
Centrum Pieniądza NBP
- 28.11.2016
Podobnie jak w latach poprzednich uczniowie klas z programem rozszerzonej Wiedzy o Społeczeństwie, uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Narodowy Bank Polski.
Lekcja odbyła się w niedawno otwartym Centrum Pieniądza NBP.
Nasi uczniowie mieli okazję poznać nie tylko historię pieniądza, czy elementy bankowości centralnej ale także mogli w praktyczny sposób podczas warsztatów poznać jak tworzy się pieniądze których codziennie używamy.
Świąteczna Zbiórka Żywności
- 04.01.2017
W dniach 25-27 listopada 2016 r. odbyła się 20. Świąteczna Zbiórka Żywności organizowana przez Banki Żywności. Po raz pierwszy koordynatorem w Liceum Traugutta był Staniek Śniegocki. Dziewięcioro wolontariuszy z naszej szkoły od piątku do niedzieli przyjmowało dary od kupujących w sklepie TESCO na ul. Młynarskiej. Stawili się do pomocy pełni nadziei, że tak jak do tej pory nie zabraknie ludzi, którzy potrafią się dzielić. Akcja powiodła się wspaniale!
Laboratorium współczesnego teatru
- 28.11.2016
Teatr jest jednym z najważniejszych sposobów komunikowania się ze światem, wyrażania samego siebie….szczególnie współczesny dramat, stanowiący ważny element kultury słowa.
25.11.2016 r. Szkolni Miłośnicy Teatru z klasy I c, II a, II c uczestniczyli w pierwszych zajęciach programu Laboratorium współczesnego teatru.
Podczas warsztatu poznaliśmy ostatnie 20 lat rozwoju dramaturgii światowej. Dowiedzieliśmy się wiele na temat zmian sposobów wyrazu scenicznego, budowania narracji, rewolucji nowego brutalizmu czy teatru postdramatycznego. Przed nami spektakl „Piaskownica” Michała Walczaka i kolejna lekcja teatralna.
Pierwsza pomoc
- 02.01.2017
17 listopada 2016 r. (czwartek) w godz. 8.00 – 15.00 na terenie naszej szkoły uczniowie kl. IIa oraz kl. IIc w ramach projektu „Licealna Akademia Wiedzy i Pierwszej Pomocy” uczestniczyli w kursie pierwszej pomocy.
Poznali podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dorosłych, nauczyli się, jak udzielić pierwszej pomocy oraz w jaki sposób wykonać reanimację (RKO), aby utrzymać przy życiu poszkodowanego i nie dopuścić do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego.
Gra miejska
- 28.11.2016
Pod kierunkiem trenerów Forum Dialogu p. Doroty Cieślik i p. Mary Pawlak - mimo uporczywej mżawki- kilkanascie osób z IIC z entuzjazmem odkrywało 16 listopada 2016 r. historię przedwojennej ludności żydowskiej oraz historię Holokaustu w Warszawie. Śpiewalismy w języku jidysz, odmawialiśmy po łacinie modlitwę "Pater noster", szukaliśmy zgodnie z mapą kolejnych ważnych miejsc. Było naprawdę ciekawie. A na koniec poznaliśmy Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma przy ul. Tłomackie 3/5. Tam też obejrzeliśmy niezwykły film dokumentalny „912 dni getta warszawskiego” ukazujący codzienne życie i śmierć ludzi uwięzionych w getcie, ich nadzieje i wysiłki na rzecz powstania, zbrojny opór i walkę, wreszcie całkowitą zagładę.
Warsztaty AIESEC
- 25.12.2016
W dniach 12.09-16.09 odbyły się w naszej szkole XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta warsztaty organizowane przez międzynarodową organizację AIESEC (Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych). Zajęcia prowadzone były przez następujących prowadzących: Abhishek Pandey z Indii, Diego Ceballos Plata z Kolumbii oraz Perizat Kubanychbekova z Kirgistanu. Udział w nich wzięli chętni uczniowie klas II i III liceum. Miały one charakter warsztatów w ramach których poruszane były tematy związane z kulturą krajów z których pochodzili prowadzący. Miały one charakter aktywizujący; uczniowie oprócz wysłuchania prezentacji mieli również różne zadania do wykonania. Prelekcje odbywały się w języku angielskim co stwarzało naszym uczniom możliwość użycia swoich umiejętności komunikacyjnych.
Archiwum Aktualności