Klub Książki zaproponował w tym roku spotkanie z ulubionymi książkami w Ogrodach BUW-u. Dzień Głośnego Czytania spędziliśmy korzystając z jesiennej inscenizacji, prezentując ciekawe fragmenty wybranych książek na świeżym powietrzu. Niestety w liceum jest tyle pracy, ciągle sprawdziany, kartkówki, prezentacje utrudniające znalezienie czasu na chwilę z książką, ale przyszły weekend będzie trochę dłuższy, może książkowy…
The Great Gatsby w Studio Buffo
- 07.10.2024
4 października 2024 roku uczniowie klasy 3F i 4A mieli okazję obejrzeć sztukę The Great Gatsby w Studio Buffo. Przedstawienie wystawiane przez TNT Theatre Britain grane w języku angielskim zachwyciło nie tylko samą fabułą ponadczasowej powieści, ale przede wszystkim pięknym językiem. Klasyczny brytyjski angielski, którego z przyjemnością wszyscy słuchali.Młodzież wyszła zadowolona, że znajomość języka pozwoliła jej zrozumieć i docenić sztukę.
Spotkanie z Powstańcem
- 07.10.2024
Dnia 4 października klasa 2F miała niezwykłą okazję uczestniczyć w spotkaniu z Panem Czesławem Lewandowskim, pseudonim "Bystry", jednym z uczestników Powstania Warszawskiego. Spotkanie odbyło się w historycznym miejscu – w Cytadeli Warszawskiej, co nadało wydarzeniu dodatkowego symbolicznego znaczenia. Pan Czesław, będący żywym świadkiem historii, podzielił się z uczniami swoimi wspomnieniami z czasów wojny, opowiadając o trudach walki, odwadze młodych żołnierzy oraz codziennym życiu w czasie Powstania. Jego relacja była przejmująca i ukazała dramatyczne wydarzenia tamtych dni z perspektywy uczestnika. Spotkanie było wyjątkową lekcją historii, która wzbogaciła wiedzę uczniów oraz uświadomiła im, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach przeszłości. Całe wydarzenie zakończyło się wspólnym podziękowaniem oraz pamiątkowym zdjęciem z Powstańcem.
„Dziewczyny i kobiety w Powstaniu Warszawskim”
- 04.10.2024
2 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach związanych z 80 rocznicą Powstania Warszawskiego oraz Świętem Szkoły LXXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionu "Zośka". W trakcie uroczystości nagrodzeni zostali uczestnicy zorganizowanego jeszcze w czerwcu Miejskiego Turnieju „Dziewczyny i kobiety w Powstaniu Warszawskim”. Wręczenie nagród uświetnił spektakl „Warszawskie Dziewczyny” wystawiony przez szkolną grupę teatralną.
Turniej skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych, składał się z 4 dyscyplin konkursowych: wiedzy, plakatu, piosenki oraz fotografii „Ożywiona fotografia Powstania Warszawskiego”.
Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca w różnych kategoriach turnieju:
Plakat:
Taisa Piatrova – I miejsce
Fotografia:
Julia Kurek, Amelia Janiec, Franciszek Mazur – II miejsce
Konkurs wiedzy:
Jacek Stanisławski – II miejsce
Zapraszamy na wystawę
- 02.10.2024
Z okazji jubileuszu 70-lecia powstania XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta
ZAPRASZAMY
do obejrzenia wystawy
„Powstanie Styczniowe w 160. Rocznicę wybuchu insurekcji”
autorstwa Muzeum Niepodległości
oraz
"Wolność. Równość. Niepodległość."
wystawę promującą konkurs na plakat, towarzyszący obchodom 160. Rocznicy wybuchu powstania styczniowego, ogłoszony w grudniu 2022 roku przez Muzeum Niepodległości w Warszawie
a także
"Poza zasięgiem. Powstanie styczniowe (1863 – 1864)"
Instytut im. Wojciecha Korfantego, Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego
i
"Mors Sola Victris"
Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie
Wystawy można obejrzeć w siedzibie
XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta
przy
ul. Miłej 26 w Warszawie
w weekendy w dniach
04.10.2024 r. – 31.10.2024 r.
w godzinach 11:00-16:00
Muzeum Geologiczne
- 01.10.2024
W ramach powtórki przed zaliczeniem z geografii, klasa 2c odwiedziła Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego. Tematem zajęć muzealnych z przewodnikiem było prześledzenie zmian naszej planety oraz panującego na niej życia na przestrzeni 4,5 miliarda lat. Dodatkową atrakcją było podziwianie czasowej wystawy „Kalcyt i spółka” na której prezentowane są okazy kalcytów i aragonitów z różnych zakątków świata.
Porządkowanie zaniedbanych grobów
- 01.10.2024
Odpowiedzieliśmy na prośbę społeczników Warszawy, którzy zauważyli na Starych Powązkach wiele zaniedbanych grobów i przy pięknej pogodzie w czwartek 26 września w łopatkami i zmiotkami ruszyliśmy na zwiady. Spośród ogromnej ilości grobów (kiedyś bardzo znanych i szanowanych ludzi, dziś zapomnianych) wybraliśmy 10 i dziś zachęcamy innych uczniów naszej szkoły aby poszli w ślady koła varsavianistycznego. Zobaczcie sami przykładowe efekty naszej pracy! Zapewniamy jednocześnie, że będziemy dłużej pamiętać o tych grobach.
Dzień Języków Obcych w Bibliotece
- 01.10.2024
Z okazji Dnia Języków Obcych w bibliotece szkolnej odbyło się głośne czytanie Małego Księcia w różnych językach m. in. po norwesku, niemiecku, ukraińsku, czesku, turecku, francusku i angielsku. Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani, jednogłośnie uznali za najciekawszą - interpretację w języku tureckim. Czasami udawało się zrozumieć tylko słówko „książę”, ale było to ciekawe doświadczenie móc usłyszeć fragmenty tekstu w tak odmiennych językach. Klasa 2G przygotowała oprawę artystyczną tego wydarzenia. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy na kolejne aktywności biblioteczne.
Dzień Kropki
- 01.10.2024
W połowie września obchodzimy Dzień Kropki, święto kreatywności i odwagi. Biblioteka szkolna też podjęła wyzwanie i wraz z Klubem książki przygotowaliśmy malowanie obrazu w kropki, à la malarstwo impresjonistyczne… Dzieło można podziwiać w szkolnej bibliotece. Uwierzyliśmy w nasze możliwości i dobrze się bawiliśmy.
Festiwal nauki
- 27.09.2024
W słoneczny, wietrzny piątek 27.09 klasy trzecie o profilu biologiczno- chemicznym 3A i 3 H uczestniczyły w warsztatach anatomii porównawczej zwierząt domowych i dzikich podczas trwającego Festiwalu nauki. Zajęcia odbyły się w Muzeum Osteologicznym Katedry Nauk Morfologicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, a prowadził je adiunkt wydziału Pan dr hab. Bartłomiej Bartyzel. W bardzo przystępny i obrazowy sposób omówił najważniejsze elementy budowy szkieletu ssaków na przykładzie wyizolowanych kości zwierząt oraz szkieletów złożonych. Oprócz szkieletów psów, koni i bydła domowego, Uczniowie mieli możliwość obejrzenia złożonych szkieletów wybranych gatunków zwierząt dziko żyjących w tym m.in. żyrafy, konia Przewalskiego, żubra, dromadera, lwa. Zwiedziliśmy także sale, w których odbywają się prawdziwe i wirtualne sekcje zwierząt do których przygotowują się studenci weterynarii.
Udział w warsztatach pozwoli im także lepiej przygotować się na zapowiedzianą już w przyszłym tygodniu klasówkę z układu ruchu zwierząt i człowieka.
Wyjście do radia
- 23.09.2024
Radio Polskie to miejsce z bogatą historią. Klasa 2B miała okazję poznać ją na miejscu w trakcie wycieczki Sekrety Radia, która odbyła się w dniu 18.09. Uczniowie obejrzeli takie studia, jak: Czwórka, Dwójka, Polskie Radio Dzieciom, a także archiwa, w których przechowywane są pierwsze nagrania na taśmach. Przewodnik zapoznał nas zarówno z zasadami pracy w radiu, jak i ciekawostkami dotyczącymi różnych aspektów codziennej praktyki, co z pewnością okaże się cennym doświadczeniem dla tych, którzy rozważają powiązanie swojej przyszłości z rozgłośnią.
Historia Patrona szkoły
- 18.09.2024
Już jest wieloletnią tradycją, że klasy pierwsze zapoznają się na początku roku z historią naszej szkoły, zapoznają się też z niezwykłą postacią jaką jest Patron naszej szkoły Romuald Traugutt, a potem ruszają na miasto odkrywać ślady historii związanej z jego i jego rodziny pobytami w Warszawie. Każdego roku też jedna z klas przy tej okazji składa wiązankę kwiatów na grobie córki Traugutta na Starych Powązkach. W tym roku jedna z klas miała nowatorski szlak zwracający uwagę przede wszystkim na ostatnie miesiąca życia naszego Patrona na Cytadeli oraz jego ostatnie momenty życia i śmierć. Pogoda dopisała wspaniale, dzielni uczniowie też, więc pozostaje teraz dobrze przygotować się do ślubowania, a także do obchodów 70.rocznicy naszej szkoły.
Szlakiem harcerskich oddziałów powstańczych
- 17.09.2024
W piątek w ramach obchodów 80. lecia Powstania Warszawskiego klasy 2, B, C i H były na wycieczce "Wspomnienia harcerek. Szlakiem harcerskich oddziałów powstańczych: "Parasol, "Zośka" i "Wigry". Uczniowie i uczennice wysłuchały relacji walczących w powstaniu harcerek: o "Twierdzy" - dzisiejszym budynku szkoły imienia Konarskiego, o wyzwoleniu Gęsówki (róg dzisiejszej Anielewicza i Okopowej) o walkach na ulicy Karolkowej, o obronie przez "Parasol" Pałacyku Michla, o rzezi mieszkańców Woli po 5 sierpnia 1944 roku, o obronie cmentarza kalwińskiego i ewangelickiego przez batalion "Zośka". Następnie wysłuchaliśmy opowieści o tragicznym ataku przez boisko Polonii Warszawa, walkach w Katedrze i szpitalu na ulicy Długiej. Wycieczka skończyła się przy wejściu do kanału, którym powstańcy opuszczali Starówkę.
Apel Pamięci przy grobie Prezydenta m.st. Warszawy Stefana Starzyńskiego
- 17.09.2024
Jak co roku wszystkie szkoły varsavianistyczne wraz z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy spotkały się 9 września późnym popołudniem na Apel Pamięci przy grobie Prezydenta m.st. Warszawy Stefana Starzyńskiego z okazji 85. rocznicy mianowania go na Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Stolicy przez gen. Waleriana Czumę. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie: Kamil Tarachulski, Michał Piłat i Wiktoria Cieślak.
Jubileusz 70-lecia
- 19.08.2024
01 września 2024 r. nasza szkoła rozpoczęła po raz 70. rok szkolny.
Z tej okazji uroczystości jubileuszowe XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie odbędą się 11 października 2024 r.
Program uroczystości:
9:00 - Msza św. w Kościele św. Augustyna ul. Nowolipki 18
11:00 - Uroczystości pod Krzyżem Traugutta w Parku Traugutta
13:00 - Uroczystości w budynku XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta przy ul. Miłej 26
Zapraszamy!
Narodowe Czytanie
- 09.09.2024
Akcja Narodowego Czytania towarzyszy nam od 2012 roku. To właśnie wtedy została zapoczątkowana ta ogólnopolska inicjatywa promująca czytelnictwo w Polsce. W tym roku również nasza społeczność szkolna pochyliła się w Ogrodzie Saskim, nad utworem romantycznego poety Juliusza Słowackiego. Młodzież przypominała losy Kordiana jako bohatera romantycznego, który przeżywając nieszczęśliwą miłość, podejmuje się życiowych podróży, aby w ostatnim akcie wybrać walkę w obronie ojczyzny. Para Prezydencka ogłosiła, że w kolejnym roku spotkamy się przy twórczości Jana Kochanowskiego.
Szukanie śladów Słowackiego w Warszawie
- 09.09.2024
Lekturą trzynastej odsłony Narodowego Czytania był dramat romantyczny Juliusza Słowackiego "Kordian". Nasza szkoła - jak co roku- wzięła udzial w tej akcji promującej klasykę literatury polskiej. Każdego roku też wyszukujemy śladów tego pisarza lub pisarki w Warszawie. Grupa z humanistycznej klasy IV B rozpoczęła poszukiwania śladów Słowackiego przy ul. Żelaznej 97, gdzie dowiedziała się o związkach poety ( nie tylko z racji pochodzenia z Wołynia) z przyszłym warszawskim bikupem Felińskim. To młody Feliński był obecny przy śmierci poety, to Feliński dokończył pisanie niezwykłego poematu "Król - Duch". Następnie udaliśmy się w miejsce, gdzie w XIX wieku stała kamienica Wicherta, w której Słowacki zamieszkał po przyjeździe do Warszawy gdy pracował w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Przy Teatrze Narodowym, w którym wystawiane były już różne sztuki Słowackiego, a "Kordian" będzie zagrany w listopadzie po raz 6-ty w historii, porozmawialiśmy na temat tego wybitnego dzieła. Przy Pałacu Blanka cytowaliśmy proroczy dla Warszawy "Mój testament", bo Aleksander Kamiński nazywając tak chłopców z Szarych Szeregów zapożyczył nazwę od Słowackiego. Idąc w kierunku Krakowskiego Przedmieścia mówiliśmy o Poczcie Saskiej i Kawiarni Artystycznej "U Brzezińskiej", w której lubił przebywać i Słowacki, i Chopin, i inni artyści. Powiedzieliśmy o patriotycznym Salonie u panny Kickiej, do której Słowacki zawsze zmierzał z radością, a przy pomniku Mickiewicza wspólnie omówiliśmy trudny problem kontaktów tych wielkich poetów na obczyźnie i wielkość Słowackiego umiejącego wygłosić mimo wszystko laudację na cześć Mickiewicza. Zakończyliśmy naszą wycieczkę przy Zamku Królewskim, gdzie razem ze swoim pryncypałem Druckim-Lubeckim był Słowacki 24 maja 1829 roku na koronacji cara Mikołaja I. Jakby w nagrodę za wycieczkę uznano nas za "gwiazdy" i umieszczono nas na stronie starej gazety...
Gra miejska
- 07.09.2024
05. 09. 2024 uczniowie klas 2 f i 2 g wzięli udział w grze miejskiej dotyczącej historii Warszawy ze szczególnym uwzględnieniem czasów okupacji i Powstania Warszawskiego. Uczennice i uczniowie rozwiązywali zagadki, szukali miejsc ważnych dla historii Starego Miasta. Gra dała im możliwość głębszego poznania historii i powiązania jej z mieszkańcami i miejscami miasta, w którym żyją.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
- 02.09.2024
Dzisiaj, 02 września, zanim zabrzmiał pierwszy dzwonek, uczniowie i nauczyciele spotkali się aby wspólnie świętować rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2024/2025.
Podczas spotkania z uczniami klas pierwszych pani dyrektor Agata Pallasch życzyła wszystkim wytrwałości w dążeniu do celu i wielu sukcesów, które będą powodem do dumy.
"Wszyscy wiemy, że przez dobrą szkołę wiedzie najlepsza droga do dobrej przyszłości. W naszej szkole macie możliwość zdobywania rzetelnej wiedzy. (...) Wierzę również, że będziecie mogli realizować tutaj swoje cele i spełniać marzenia"
Całej społeczności szkolnej XLV LO życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym 2024/2025
Archiwum Aktualności